Start › Stockholms län › Tyresö
Stomteknik i Stockholm Aktiebolag
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 72 | 5 971 | 5 866 | 6 957 | 250 | 0 |
| Nettoomsättning | 64 | 5 925 | 5 866 | 6 943 | 250 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 8 | 45 | 0 | 15 | – | – |
| Rörelsekostnader | 777 | 5 900 | 6 363 | 6 881 | 210 | 18 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 767 | 567 | 2 438 | 25 | 0 |
| Handelsvaror | 189 | 351 | 755 | 1 573 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 952 | 1 368 | 1 809 | 987 | 46 | 18 |
| Personalkostnader | −411 | 3 357 | 3 175 | 1 833 | 133 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 48 | 58 | 58 | 50 | 6 | 0 |
| Rörelseresultat | −705 | 70 | −497 | 77 | 40 | −18 |
| Finansiella poster | −14 | −37 | −4 | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | −2 | 4 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 14 | 35 | 8 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −719 | 33 | −501 | 77 | 40 | −18 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 99 | 50 | 0 | 30 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 99 | 50 | 0 | 30 |
| Resultat före skatt | −719 | 33 | −402 | 127 | 40 | 12 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 28 | 8 | 3 |
| Årets resultat | −719 | 33 | −402 | 99 | 31 | 9 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 246 | 1 457 | 1 125 | 1 889 | 914 | 761 |
| Anläggningstillgångar | 36 | 100 | 158 | 215 | 130 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 36 | 100 | 158 | 215 | 130 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 36 | 100 | 158 | 215 | 130 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 210 | 1 357 | 968 | 1 674 | 784 | 761 |
| Varulager m.m. | – | – | 0 | 100 | 100 | 0 |
| Förskott till leverantörer | – | – | 0 | 100 | 100 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 207 | 1 357 | 790 | 1 410 | 336 | 758 |
| Kundfordringar | 0 | 867 | 228 | 770 | 250 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 644 |
| Övriga fordringar | 207 | 470 | 542 | 428 | 31 | 114 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 19 | 20 | 212 | 55 | 0 |
| Kassa och bank | 4 | 0 | 177 | 164 | 348 | 3 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 246 | 1 457 | 1 125 | 1 889 | 914 | 761 |
| Eget kapital | −357 | 362 | 329 | 731 | 632 | 601 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | −457 | 262 | 229 | 631 | 532 | 501 |
| Balanserat resultat | 262 | 229 | 631 | 532 | 501 | 492 |
| Årets resultat | −719 | 33 | −402 | 99 | 31 | 9 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 99 | 149 | 149 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 99 | 149 | 149 |
| Kortfristiga skulder | 603 | 1 096 | 797 | 1 059 | 133 | 11 |
| Leverantörsskulder | 89 | 169 | 168 | 819 | 42 | 0 |
| Skatteskulder | – | 0 | 16 | 30 | 8 | 6 |
| Övriga skulder | 509 | 497 | 311 | 115 | 54 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 429 | 301 | 94 | 30 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 631 | 532 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% med föregående år. Stor del av ökningen beror på att flera restriktioner kring Covid-19 togs bort.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 195 | 272 | 272 | 272 | 136 |
| Årets inköp | – | – | – | 136 | 136 |
| Försäljningar och utrangeringar | 77 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 159 | 171 | 114 | 56 | 6 |
| Årets avskrivningar | 48 | 58 | 58 | 50 | 6 |
| Återförda avskrivningar | 60 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- VENDELSÖVÄGEN 67 LGH 1101, 135 53 TYRESÖ
- Registrerat
- 2015-11-24
- Bransch
- Mark- och grundarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva bygg- och markentreprenader samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5153-1572
- Stomteknik I Stockholm Aktiebolag
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-18
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom byggindustrin främst med grunder. Företaget har sitt säte i i Stockholm.
Väsentliga händelser
Våren 2025 drog skatteverket tillbaka bolagets F-skatt, vilket ledde till att omsättning och resultat för 2025 försämrades drastiskt. Skulden till skatteverket är nu fullt betald och bolaget har återfått sin F-skatt.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.