Start › Stockholms län › STOCKHOLM
Kraftindustri & Infrastruktur Konsult i Mälardalen AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 509 | 623 | 1 123 | 866 |
| Nettoomsättning | 509 | −82 | 1 123 | 866 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 705 | – | – |
| Rörelsekostnader | 721 | 411 | 662 | 559 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 39 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 697 | 239 | 359 | 404 |
| Personalkostnader | 24 | 42 | 264 | 156 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 130 | – | – |
| Rörelseresultat | −212 | 211 | 462 | 306 |
| Finansiella poster | 0 | −1 150 | 0 | −50 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 1 150 | 0 | 45 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | −212 | −939 | 462 | 256 |
| Bokslutsdispositioner | 280 | – | −116 | −50 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | −116 | −50 |
| Erhållna koncernbidrag | 280 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 68 | −939 | 346 | 206 |
| Skatt på årets resultat | 37 | – | 72 | 32 |
| Årets resultat | 31 | −939 | 274 | 174 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 741 | 690 | 2 332 | 1 909 |
| Anläggningstillgångar | 265 | 265 | 1 655 | 1 280 |
| Materiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | 265 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 25 | 25 | 265 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 240 | 240 | 1 390 | 1 280 |
| Andelar i koncernföretag | 22 | 22 | 1 172 | 1 172 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Andra långfristiga fordringar | 214 | 214 | 214 | 104 |
| Omsättningstillgångar | 476 | 426 | 677 | 628 |
| Kortfristiga fordringar | 366 | 368 | 651 | 527 |
| Kundfordringar | 107 | 0 | 500 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 280 | – | – | – |
| Övriga fordringar | −49 | 340 | 112 | 134 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 28 | 28 | 39 | 394 |
| Kassa och bank | 110 | 58 | 26 | 101 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 741 | 690 | 2 332 | 1 909 |
| Eget kapital | 159 | 128 | 879 | 605 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 109 | 78 | 829 | 555 |
| Balanserat resultat | 78 | 1 017 | 555 | 381 |
| Årets resultat | 31 | −939 | 274 | 174 |
| Obeskattade reserver | 50 | 50 | 166 | 50 |
| Periodiseringsfonder | 50 | 50 | 166 | 50 |
| Långfristiga skulder | 120 | 120 | 822 | 1 002 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 0 | 702 | 702 |
| Övriga skulder | 120 | 120 | 120 | 300 |
| Kortfristiga skulder | 411 | 392 | 464 | 251 |
| Leverantörsskulder | 45 | 45 | 6 | 10 |
| Skulder till koncernföretag | 86 | 30 | 30 | 30 |
| Skatteskulder | −117 | 0 | 19 | −1 |
| Övriga skulder | 125 | 45 | 125 | 141 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 272 | 272 | 284 | 70 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med mer än 30 % jämfört med föregående år, vilket främst beror på att verksamheten under 2024 har legat vilande under större delen av året. Beslutet att pausa verksamheten togs som en följd av osäker marknadssituation samt indirekta effekter av konkurser i närstående bolag. Bolaget har under perioden i stället fokuserat på att minska kostnader och avvakta en förbättring av marknadsläget inför kommande räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Ett dotterbolag har gått i konkurs.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 22 | 22 | 1 172 |
| Årets inköp | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 214 | 214 | 214 |
| Årets inköp | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 | 5 | 5 |
| Årets inköp | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 265 |
| Årets inköp | – | 265 |
| Försäljningar och utrangeringar | 240 | – |
Om bolaget
- Adress
- HZC 9593 BILLO, 106 46 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-11-16
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall konsultera i olika uppdrag inom bygg, industri och entreprenad.
Bankgironummer
- 5096-0681
- Mr Teknik Holding AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-31
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
[verksamhet]Bolaget har sitt säte i .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.