Genomsyn

Start › Värmlands län › Skoghall

Helena Draxler AB

559034-2548AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
275 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
10 tkr
Årets resultat 2025
7 tkr
Eget kapital 2025
486 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20252025: 275 tkr275 tkr20242024: 180 tkr180 tkr20232023: 202 tkr202 tkr20222022: 340 tkr340 tkr20212021: 225 tkr225 tkr20202020: 267 tkr267 tkr20192019: 231 tkr231 tkr20182018: 459 tkr459 tkr20172017: 680 tkr680 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 275180203340225267231
Nettoomsättning 275180202340225267231
Övriga rörelseintäkter –01––––
Rörelsekostnader 26675149106175141172
Råvaror och förnödenheter 4––––––
Övriga externa kostnader 94415580563768
Personalkostnader 1633493261199998
Av- och nedskrivningar 5–––056
Rörelseresultat 9105552335112659
Finansiella poster 0000000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 000––––
Räntekostnader och liknande resultatposter 0100000
Resultat efter finansiella poster 10105542335112659
Resultat före skatt 10105542335112659
Skatt på årets resultat 2221248102713
Årets resultat 78343185409946

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 598485440523381341256
Anläggningstillgångar 120100100100100100105
Materiella anläggningstillgångar 20––––05
Inventarier, verktyg och installationer 20––––05
Finansiella anläggningstillgångar 100100100100100100100
Andra långfristiga fordringar 100100100100100100100
Omsättningstillgångar 478385340423281241151
Kortfristiga fordringar 1997952165727380
Kundfordringar 121775513421200
Övriga fordringar 780−431443980
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 02007140
Kassa och bank 28030728825821016871
EGET KAPITAL OCH SKULDER 598485440523381341256
Eget kapital 486479395478292252154
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 436429345428242202104
Balanserat resultat 42934530324220210457
Årets resultat 78343185409946
Kortfristiga skulder 112744458989103
Leverantörsskulder 7–––040
Skatteskulder –−27−229–––
Övriga skulder 104296329777394
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 154712129

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag –––125–––
Annan föreslagen utdelning –––125–––
Medel att disponera ––––242202–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga fordringar

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 100100100100100100

Inventarier, verktyg och installationer

Post2020-12-312019-12-312018-12-31
Anskaffningsvärde 292929
Ackumulerade avskrivningar 292318
Årets avskrivningar 56–

Om bolaget

Adress
LUNSERUDSVÄGEN 27, 663 32 SKOGHALL
Registrerat
2015-11-09
Bransch
Psykologi- och psykoterapiverksamhet, utom läkare

Verksamhet enligt registret

Bolagets verksamhet ska vara psykoterapeutisk behandling, handledning samt utbildning inom psykologi och pedagogik jämte därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även förvalta fast och lös egendom, företrädesvis aktier och andra värdepapper.

Bankgironummer

443-4064
Helena Draxler AB
kontrollerat 2026-10-13

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-04-13
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget bedriver verksamhet inom psykoterapeutisk behandling handledning samt utbildning inom psykologi och pedagogik. Företaget har sitt säte i Hammarö.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025240 kB Öppna
2024240 kB Öppna
2023240 kB Öppna
20229 kB Öppna
20218 kB Öppna
20208 kB Öppna