Genomsyn

Start › Dalarnas län › Falun

Evelina W AB

559028-6505AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
752 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−8 tkr
Årets resultat 2025
738 kr
Eget kapital 2025
120 tkr

Utveckling10 räkenskapsår

20252025: 752 tkr752 tkr20242024: 533 tkr533 tkr20232023: 238 tkr238 tkr20222022: 1,1 mkr1,1 mkr20212021: 1,2 mkr1,2 mkr20202020: 1,7 mkr1,7 mkr20192019: 2,1 mkr2,1 mkr20182018: 1,5 mkr1,5 mkr20172017: 1,3 mkr1,3 mkr20162016: 1,3 mkr1,3 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021202020192018
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 7555332381 1471 2341 8902 0811 450
Nettoomsättning 7525332381 0561 2391 6562 0811 450
Övriga rörelseintäkter 31090−4233––
Rörelsekostnader 7645913368351 0441 6652 0201 426
Råvaror och förnödenheter 60343421117617818974
Övriga externa kostnader 212214216280407408476451
Personalkostnader 491329843454421 0531 330876
Av- och nedskrivningar 021018252525
Övriga rörelsekostnader 012––––––
Rörelseresultat −8−57−983111902256024
Finansiella poster 00000−10−1
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0000–000
Räntekostnader och liknande resultatposter 00000101
Resultat efter finansiella poster −8−57−973111902246024
Bokslutsdispositioner 960100−50−10−50−170
Förändring av periodiseringsfonder 960100−50−10−50−170
Resultat före skatt 1332611801744324
Skatt på årets resultat 012543839117
Årets resultat 1212071431353216

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021202020192018
TILLGÅNGAR 214210327555683533460356
Anläggningstillgångar 0019–0184469
Materiella anläggningstillgångar 0019–0184469
Inventarier, verktyg och installationer 001900184469
Omsättningstillgångar 214210308555683515416287
Varulager m.m. 141553331303939
Färdiga varor och handelsvaror 141553331303939
Kortfristiga fordringar 1431381824589527
Kundfordringar 020100078
Övriga fordringar 142912813183419
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 002601140550
Kassa och bank 186164265503628427281221
EGET KAPITAL OCH SKULDER 214210327555683533460356
Eget kapital 120119180267440297162130
Bundet eget kapital 5050505050505050
Aktiekapital 5050505050505050
Reservfond –––––000
Fritt eget kapital 706913021739024711280
Balanserat resultat 6968129102471128064
Årets resultat 1212071431353216
Obeskattade reserver 2837971971471378770
Periodiseringsfonder 2837971971471378770
Kortfristiga skulder 665450919699211156
Förskott från kunder 0–002535
Leverantörsskulder 161829816235129
Skatteskulder 1110241911––
Övriga skulder 49355414046146116
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 006181813116

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202320222021202020192018
Styrelsens förslag –06388200–––
Annan föreslagen utdelning ––63–––––
Medel att disponera –––217390247112–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Under våren 2023 kommer avtalet för den hyrda lokalen att överlåtas till annan näringsidkare, bolaget flyttar därmed sin verksamhet till en annan hyreslokal.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

2019

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2019

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-312018-12-312017-12-31
Anskaffningsvärde 0021127127127127127127
Årets inköp –0210–––––
Försäljningar och utrangeringar 0211270–––––
Ackumulerade avskrivningar 001127127109835833
Årets avskrivningar 021018252525–
Återförda avskrivningar 041270–––––

Om bolaget

Adress
HUMLEBACKSVÄGEN 30, 791 44 FALUN
Registrerat
2015-10-01
Bransch
Personalutbildning

Verksamhet enligt registret

Frisörer. Föreläsning, coaching.

Bankgironummer

473-1857
Evelina W AB
kontrollerat 2026-10-13

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-02-25
Programvara
Fortnox Bokslut & Skatt

Allmänt om verksamheten

Företaget bedriver frisörverksamhet, utbildning/coaching inom personlig utveckling.Bolaget har sitt säte i Falun.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025155 kB Öppna
20249 kB Öppna
202310 kB Öppna
20229 kB Öppna
20219 kB Öppna
20208 kB Öppna
20197 kB Öppna