DAQA Consulting Aktiebolag
559028-31631 (6)
Årsredovisning
DAQA Consulting Aktiebolag
Organisationsnummer:
559028-3163
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-01-11.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
DAQA Consulting Aktiebolag
559028-31632 (6)
| Allmänt om verksamheten |
| Aktiebolaget ska ha verksamhet inom IT konsulttjänster med testledning och kvalitetssäkring av IT system. Säte Stockholm. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 774 | 758 | 1 420 | 1 679 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 28 | 73 | 517 | 641 |
| Soliditet (%) | | 82,0 | 78,3 | 80,9 | 70,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 330 184 | -8 501 | 371 683 |
| Utdelning | | -293 700 | | -293 700 |
| Balanseras i ny räkning | | -8 501 | 8 501 | 0 |
| Årets resultat | | | 132 858 | 132 858 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 27 983 | 132 858 | 210 841 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 27 983 | | | |
| Årets resultat | | 132 858 | | | |
| Summa | | 160 841 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 85 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 75 841 | | | |
| Summa | | 160 841 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
DAQA Consulting Aktiebolag
559028-31633 (6)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 773 759 | 757 950 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 773 759 | 757 950 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -119 981 | -110 149 |
| Personalkostnader | | | 2 | -625 533 | -454 061 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -745 514 | -564 210 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 28 245 | 193 740 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | 0 | -120 000 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -116 | -414 |
| Summa finansiella poster | | | | -116 | -120 414 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 28 129 | 73 326 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | 143 482 | -49 834 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 143 482 | -49 834 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 171 611 | 23 492 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -38 753 | -31 993 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 132 858 | -8 501 |
DAQA Consulting Aktiebolag
559028-31634 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga fordringar | | | 3 | 473 604 | 373 604 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 473 604 | 373 604 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 473 604 | 373 604 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 0 | 283 650 |
| Övriga fordringar | | | | 10 619 | 45 489 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 1 141 | 1 119 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 11 760 | 330 258 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 106 856 | 262 397 |
| Summa kassa och bank | | | | 106 856 | 262 397 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 118 616 | 592 655 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 592 220 | 966 259 |
DAQA Consulting Aktiebolag
559028-31635 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 27 983 | 330 184 |
| Årets resultat | | | | 132 858 | -8 501 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 160 841 | 321 683 |
| Summa eget kapital | | | | 210 841 | 371 683 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 346 309 | 489 791 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 346 309 | 489 791 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 0 | 2 375 |
| Skatteskulder | | | | 16 147 | -13 912 |
| Övriga skulder | | | | 12 923 | 110 322 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 6 000 | 6 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 35 070 | 104 785 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 592 220 | 966 259 |
| | | | | |
DAQA Consulting Aktiebolag
559028-31636 (6)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
| Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt huvudregeln i BFNAR 2016:10, s.k. "successiv vinstavräkning". Färdigställandegraden beräknas som per balansdagen nedlagda utgifter i förhållande till totalt beräknade utgifter för att fullgöra uppdraget.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt alternativregeln i BFNAR 2016:10. Detta innebär att inkomsten redovisas som intäkt när arbetet väsentligen är fullgjort. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2021-01-01 - 2021-12-31 | 2020-01-01 - 2020-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Andra långfristiga fordringar | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 493 604 | 593 604 |
| Årets lämnade lån | | | | 100 000 | 0 |
| Årets amorteringar | | | | 0 | -100 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 593 604 | 493 604 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -120 000 | 0 |
| Årets nedskrivningar | | | | 0 | -120 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -120 000 | -120 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 473 604 | 373 604 |
| Not 0. Ändamålsbestämda medel | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |