DAQA Consulting Aktiebolag
559028-31631 (7)
Årsredovisning
DAQA Consulting Aktiebolag
Organisationsnummer:
559028-3163
Räkenskapsår:
2020-01-01 -
2020-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-02-09.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
DAQA Consulting Aktiebolag
559028-31632 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Aktiebolaget ska ha verksamhet inom IT konsulttjänster med testledning och kvalitetssäkring av IT system. Säte Stockholm. |
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | |
| Nettoomsättning (tkr) | | 758 | 1 420 | 1 679 | |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 73 | 517 | 641 | |
| Soliditet (%) | | 78,3 | 80,9 | 70,0 | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 329 447 | 294 737 | 674 184 |
| Utdelning | | -294 000 | | -294 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 294 737 | -294 737 | |
| Årets resultat | | | -8 501 | -8 501 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 330 184 | -8 501 | 371 683 |
DAQA Consulting Aktiebolag
559028-31633 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 330 184 | | | |
| Årets resultat | | -8 501 | | | |
| Summa | | 321 683 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 183 700 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 137 983 | | | |
| Summa | | 321 683 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
DAQA Consulting Aktiebolag
559028-31634 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2020-01-01 | 2019-01-01 |
| | | 1 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 757 950 | 1 419 749 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 757 950 | 1 419 749 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -110 149 | -131 300 |
| Personalkostnader | | | 2 | -454 061 | -769 818 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -564 210 | -901 118 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 193 740 | 518 631 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | -120 000 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -414 | -1 494 |
| Summa finansiella poster | | | | -120 414 | -1 494 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 73 326 | 517 137 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -49 834 | -136 000 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -49 834 | -136 000 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 23 492 | 381 137 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -31 993 | -87 684 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -8 501 | 293 453 |
DAQA Consulting Aktiebolag
559028-31635 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga fordringar | | | 3 | 373 604 | 593 604 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 373 604 | 593 604 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 373 604 | 593 604 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 283 650 | 294 113 |
| Övriga fordringar | | | | 45 489 | -8 964 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 1 119 | 67 577 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 330 258 | 352 726 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 262 397 | 315 244 |
| Summa kassa och bank | | | | 262 397 | 315 244 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 592 655 | 667 970 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 966 259 | 1 261 574 |
DAQA Consulting Aktiebolag
559028-31636 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 330 184 | 329 447 |
| Årets resultat | | | | -8 501 | 294 737 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 321 683 | 624 184 |
| Summa eget kapital | | | | 371 683 | 674 184 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 489 791 | 439 957 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 489 791 | 439 957 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 2 375 | 63 265 |
| Skatteskulder | | | | -13 912 | -34 933 |
| Övriga skulder | | | | 110 322 | 113 101 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 6 000 | 6 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 104 785 | 147 433 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 966 259 | 1 261 574 |
| | | | | |
DAQA Consulting Aktiebolag
559028-31637 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
| Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt huvudregeln i BFNAR 2016:10, s.k. "successiv vinstavräkning". Färdigställandegraden beräknas som per balansdagen nedlagda utgifter i förhållande till totalt beräknade utgifter för att fullgöra uppdraget.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt alternativregeln i BFNAR 2016:10. Detta innebär att inkomsten redovisas som intäkt när arbetet väsentligen är fullgjort. |
|
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| Not 3. Andra långfristiga fordringar | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 593 604 | 793 604 |
| Årets amorteringar | | | | -100 000 | -200 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 493 604 | 593 604 |
| | | | | |
| Årets nedskrivningar | | | | -120 000 | 0 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -120 000 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 373 604 | 593 604 |
|
| | | | | |