Byahem AB
559027-67791 (10)
Årsredovisning
Byahem AB
Organisationsnummer: 559027-6779
Räkenskapsår:
2022-10-01 -
2023-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-03-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Byahem AB
559027-67792 (10)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Byahem AB äger och förvaltar fastigheter i Avesta kommun på orterna Hede, By Kyrkby och Näs Bruk. Bolaget ingår i AB-hem- koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044. |
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Viktiga externa faktorer som påverkat företagets ställning och resultat |
| Höjda elpriser och räntehöjningar har påverkat fastighetsbranschen. |
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av sitt moderbolag. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-10-01 -2023-09-30 | 2021-10-01 -2022-09-30 | 2020-10-01 -2021-09-30 | 2019-10-01 -2020-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 3 016 196 | 3 013 866 | 3 115 057 | 2 618 709 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 1 193 307 | 931 460 | 1 447 096 | 741 349 |
| Balansomslutning (kr) | | 27 912 765 | 27 775 317 | 26 411 053 | 22 707 740 |
| Soliditet (%) | | 6,6 | 6,2 | 5,8 | 6,8 |
Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 1 487 999 | 1 972 | 191 750 | 1 731 721 |
| Balanseras i ny räkning | | | 191 750 | -191 750 | 0 |
| Årets resultat | | | | 111 095 | 111 095 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 487 999 | 193 722 | 111 095 | 1 842 816 |
Byahem AB
559027-67793 (10)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 193 722 | | | |
| Årets resultat | | 111 095 | | | |
| Summa | | 304 817 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 304 817 | | | |
| Summa | | 304 817 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning. |
Byahem AB
559027-67794 (10)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2022-10-01 | 2021-10-01 |
| | | 1 | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 3 016 196 | 3 013 866 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | | | | 190 000 | 223 211 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 141 875 | 74 784 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 3 348 071 | 3 311 861 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -1 266 554 | -1 467 592 |
| Övriga externa kostnader | | | | -222 457 | -194 287 |
| Personalkostnader | | | 2 | -275 839 | -274 439 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -263 419 | -255 086 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -2 028 269 | -2 191 404 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 1 319 802 | 1 120 457 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 3 | 649 027 | 580 959 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -775 522 | -769 956 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -126 495 | -188 997 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 1 193 307 | 931 460 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -1 081 050 | -739 710 |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | 5 | 0 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -1 081 050 | -739 710 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 112 257 | 191 750 |
| Övriga skatter | | | | -1 162 | 0 |
| Årets resultat | | | | 111 095 | 191 750 |
Byahem AB
559027-67795 (10)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 6 | 21 109 369 | 21 033 407 |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 7 | 16 600 | 28 200 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 21 125 969 | 21 061 607 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 8 | 6 700 000 | 6 700 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 6 700 000 | 6 700 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 27 825 969 | 27 761 607 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 86 700 | 13 162 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 86 700 | 13 162 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 96 | 548 |
| Summa kassa och bank | | | | 96 | 548 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 86 796 | 13 710 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 27 912 765 | 27 775 317 |
Byahem AB
559027-67796 (10)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 1 487 999 | 1 487 999 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 1 537 999 | 1 537 999 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 193 722 | 1 972 |
| Årets resultat | | | | 111 095 | 191 750 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 304 817 | 193 722 |
| Summa eget kapital | | | | 1 842 816 | 1 731 721 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 405 129 | 405 129 |
| Summa avsättningar | | | | 405 129 | 405 129 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 9 | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 7 950 863 | 7 912 810 |
| Övriga skulder | | | | 1 060 000 | 1 000 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 9 010 863 | 8 912 810 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 14 382 000 | 14 458 500 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 102 832 | 102 129 |
| Övriga skulder | | | | 1 853 338 | 1 771 854 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 315 787 | 393 174 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 16 653 957 | 16 725 657 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 10 | 27 912 765 | 27 775 317 |
| | | | | |
Byahem AB
559027-67797 (10)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| Intäkter |
Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Ersättning i form av ränta, royalty eller utdelning redovisas som intäkt när det är sannolikt att företaget kommer att få de ekonomiska fördelar som är förknippade med transaktionen och när inkomsten kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Ränta redovisas som intäkt enligt den så kallade effektivräntemetoden. Royalty periodiseras i enlighet upplysningar med den aktuella överenskommelsens ekonomiska innebörd. Utdelning redovisas företagets rätt till betalning är säkerställd. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar immateriella anläggningstillgångar |
| Materiella och immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5 | år | | | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | | | |
| Stomme 200 år
Tak 50 år
Fasad 30 år
Interiör 30 år
Hiss 30 år
Värmekälla 25 år Markanläggningar 50 år |
| Andelar i koncernföretag, intresseföretag, gemensamt styrda företag och företag som det finns ägarintresse i |
| Närmast överordnade moderföretag som upprättar koncernredovisning i vilken företaget ingår är Annika Backlund AB (org.nr. 556783-1044) med säte i Örebro. |
Byahem AB
559027-67798 (10)
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter avseende koncernföretag | | | | 649 000 | 580 959 |
| Ränteintäkter avseende andra företag än koncernföretag | | | | 27 | 0 |
| Summa | | | | 649 027 | 580 959 |
| | | | | |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -350 000 | -300 000 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -425 522 | -469 956 |
| Summa | | | | -775 522 | -769 956 |
| | | | | |
| Not 5. Förändring av periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Summa | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| | | | | |
Byahem AB
559027-67799 (10)
| Not 6. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 21 654 525 | 20 991 594 |
| Inköp | | | | 327 781 | 662 931 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 21 982 306 | 21 654 525 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -621 118 | -377 632 |
| Årets avskrivningar | | | | -251 819 | -243 486 |
| Utgående avskrivningar | | | | -872 937 | -621 118 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 21 109 369 | 21 033 407 |
| | | | | |
| Förvaltningsfastigheter | | | | | |
| Redovisat värde | | | | 21 100 000 | 21 000 000 |
| Verkligt värde | | | | 34 800 000 | 30 900 000 |
| | | | | |
| Värderingar har gjorts internt enligt normal avkastningsbaserad metod, där avkastningskrav hämtats från marknaden på bokslutsdagen. Det avkastningskrav som använts i denna värdering är i genomsnitt 6,28%. |
| Not 7. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 63 000 | 63 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 63 000 | 63 000 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -34 800 | -23 200 |
| Årets avskrivningar | | | | -11 600 | -11 600 |
| Utgående avskrivningar | | | | -46 400 | -34 800 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 16 600 | 28 200 |
| | | | | |
| Not 8. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 6 700 000 | 5 700 000 |
| Tillkommande fordringar | | | | 0 | 1 000 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 6 700 000 | 6 700 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 6 700 000 | 6 700 000 |
| | | | | |
Byahem AB
559027-677910 (10)
| Not 9. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 7 000 000 | 6 000 000 |
| | | | | |
| Emedan bolagets banklån skall villkorsändras inom ett år från räkenskapsårets slut föreligger en skyldighet att redovisa dessa i sin helhet som kortfristiga, även om det inte föreligger några förhållanden som talar för att lånen inte skulle komma att förlängas. |
| Not 10. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 17 800 000 | 17 800 000 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 17 800 000 | 17 800 000 |
| | | | | |