Genomsyn

Start › Kronobergs län › Alvesta

SM Alvesta AB

559027-6464AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-09-01 – 2025-08-31

Omsättning 2025
1,5 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
232 tkr
Årets resultat 2025
182 tkr
Eget kapital 2025
260 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 1,5 mkr1,5 mkr20242024: 1,4 mkr1,4 mkr20232023: 1,4 mkr1,4 mkr20222022: 1,4 mkr1,4 mkr20212021: 1,3 mkr1,3 mkr20202020: 1,5 mkr1,5 mkr20192019: 844 tkr844 tkr20182018: 1,1 mkr1,1 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 4601 4421 4441 3781 2911 528
Nettoomsättning 1 4601 4421 3861 3741 2911 515
Övriga rörelseintäkter –0583013
Rörelsekostnader 1 2271 2791 1991 2041 2601 198
Råvaror och förnödenheter 28234202159530433
Övriga externa kostnader 364340306341324315
Personalkostnader 816680659689391431
Av- och nedskrivningar 192531151718
Övriga rörelsekostnader –––0––
Rörelseresultat 23316324517431330
Finansiella poster −1−20−100
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 000000
Räntekostnader och liknande resultatposter 120100
Resultat efter finansiella poster 23216224517331330
Bokslutsdispositioner 063−63–––
Förändring av periodiseringsfonder 063−63–––
Resultat före skatt 23222418317331330
Skatt på årets resultat 49493936774
Årets resultat 18217514413724256

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 437318434351351514
Anläggningstillgångar 3757821143148
Materiella anläggningstillgångar 3757821143148
Inventarier, verktyg och installationer 3757821143148
Omsättningstillgångar 400261352238320467
Varulager m.m. 141414141414
Råvaror och förnödenheter –1414141414
Färdiga varor och handelsvaror 14–––––
Kortfristiga fordringar 250148225200271368
Kundfordringar 1397311510442317
Upparbetad men ej fakturerad intäkt –5478551860
Övriga fordringar 941419201416
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 17613212935
Kassa och bank 136100113253685
EGET KAPITAL OCH SKULDER 437318434351351514
Eget kapital 260230195190193369
Bundet eget kapital 505050505050
Aktiekapital 505050505050
Fritt eget kapital 210180145140143319
Balanserat resultat 2751311963
Årets resultat 18217514413724256
Obeskattade reserver –063–––
Periodiseringsfonder –063–––
Kortfristiga skulder 17788176162158145
Leverantörsskulder 16450281350
Skatteskulder 224662305863
Övriga skulder 252253917424
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 114161213138

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag –00–––
Medel att disponera –––140143–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-312020-08-312019-08-31
Anskaffningsvärde 189189189189929292
Årets inköp –––97–––
Ackumulerade avskrivningar 15113210775614426
Årets avskrivningar 192531151718–

Om bolaget

Adress
TIMMERVÄGEN 40, 342 34 ALVESTA
Registrerat
2015-09-23
Bransch
Byggnadssnickeriarbeten

Verksamhet enligt registret

Aktiebolaget ska bedriva byggnads- murnings- och snickeriverksamhet, logistik för motorevent, handel med motorfordon, handel med reservdelar för motorfordon och reparationer av motorfordon samt förvaltning av fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

162-4287
SM Alvesta AB
kontrollerat 2026-10-13

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Bolagets säte är Alvesta kommun.
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-02-09
Programvara
Hogia Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver byggnads- murnings-, och snickeriverksamhet samt fordonsreparationer.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202550 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20228 kB Öppna
20218 kB Öppna