Start › Uppsala län › Uppsala
Brafam AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | 0 | 0 | 366 | 1 080 | 2 539 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 0 | 0 | 366 | 1 080 | 2 461 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 78 |
| Rörelsekostnader | 3 | 121 | 1 | 1 | 8 | 267 | 949 | 2 501 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | 1 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 3 | 121 | 1 | 1 | 8 | 21 | 334 | 568 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 229 | 597 | 1 915 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 17 | 17 | 17 |
| Rörelseresultat | −3 | −121 | −1 | −1 | −8 | 99 | 130 | 38 |
| Finansiella poster | 0 | −1 292 | −1 200 | 0 | −10 | −11 | −29 | −21 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 1 292 | 1 200 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 11 | 29 | 21 |
| Resultat efter finansiella poster | −3 | −1 413 | −1 201 | −1 | −18 | 88 | 101 | 17 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 22 | −22 | 0 | 600 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 22 | −22 | 0 | 600 |
| Resultat före skatt | −3 | −1 413 | −1 201 | −1 | 4 | 66 | 101 | 617 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 1 | 14 | 23 | 141 |
| Årets resultat | −3 | −1 413 | −1 201 | −1 | 2 | 52 | 78 | 475 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 | 47 | 1 466 | 2 665 | 2 694 | 2 719 | 3 533 | 3 864 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 1 438 | 2 638 | 2 638 | 2 939 | 3 676 | 3 643 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 9 | 26 | 43 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 0 | 0 | 9 | 26 | 43 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 1 438 | 2 638 | 2 638 | 2 930 | 3 650 | 3 600 |
| Fordringar hos intresseföretag | 0 | 0 | 1 438 | 2 638 | 2 638 | 2 930 | 3 650 | 3 600 |
| Omsättningstillgångar | 1 | 47 | 28 | 27 | 56 | −220 | −143 | 222 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 1 | 27 | 25 | 20 | 46 | 40 | 149 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 0 | 40 | 139 |
| Övriga fordringar | 1 | 1 | 27 | 25 | 20 | 46 | 0 | 10 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 0 | 46 | 2 | 2 | 35 | −266 | −182 | 73 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 | 47 | 1 466 | 2 665 | 2 694 | 2 719 | 3 533 | 3 864 |
| Eget kapital | 48 | 51 | 1 464 | 2 665 | 2 667 | 2 664 | 2 612 | 2 534 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −2 | 1 | 1 414 | 2 615 | 2 617 | 2 614 | 2 562 | 2 484 |
| Balanserat resultat | 1 | 1 414 | 2 615 | 2 617 | 2 614 | 2 562 | 2 484 | 2 009 |
| Årets resultat | −3 | −1 413 | −1 201 | −1 | 2 | 52 | 78 | 475 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 0 | 22 | 0 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 0 | 22 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | −43 | 0 | 2 | 0 | 23 | 29 | 937 | 1 085 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | – | – | 0 | 182 | 0 |
| Övriga skulder | −43 | 0 | 2 | 0 | 23 | 29 | 755 | 1 085 |
| Kortfristiga skulder | −4 | −4 | 0 | 0 | 4 | 4 | −17 | 246 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 0 | 4 | 4 | 5 | 10 |
| Skatteskulder | −4 | −4 | – | – | – | 0 | −41 | 299 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 19 | −63 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 500 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 617 | 2 614 | 2 562 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget hade inga intäkter under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets placeringar har minskats sista åren, och detta påverkar omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat på grund av att bolaget har minskat sitt verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 85 | 85 | 85 | 85 |
| Försäljningar och utrangeringar | 85 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 77 | 60 | 43 | 26 |
| Årets avskrivningar | – | 17 | 17 | 17 | – |
| Återförda avskrivningar | 77 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- VATTHOLMAVÄGEN 6 C LGH 1102, 753 40 UPPSALA
- Registrerat
- 2015-09-21
- Bransch
- Heldygnsvård med boende för barn och ungdomar med sociala problem
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva socialt arbete, utredning och handledning samt konsulentstödd familjevård.
Bankgironummer
- 5044-3043
- Brafam AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-08
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är inom vård och omsorg, med inriktning mot familjehemsplaceringar samt konsult stödja familjehem för ensam kommande barn. Bolaget har ej haft några rörelseintäkter.Bolaget har sitt säte i Sverige/Uppsala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.