Start › Västmanlands län › Västerås
Mälaren Management & Engineering aktiebolag
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 52 | 0 | 0 | 0 | 0 | 338 | 1 648 | 2 022 |
| Nettoomsättning | 0 | 52 | 0 | 0 | 0 | 0 | 338 | 1 648 | 2 022 |
| Rörelsekostnader | 19 | 133 | 99 | 80 | 103 | 78 | 334 | 1 253 | 1 713 |
| Övriga externa kostnader | 19 | 92 | 98 | 69 | 86 | 77 | 185 | 415 | 505 |
| Personalkostnader | 0 | 41 | 1 | 11 | 17 | 1 | 149 | 839 | 1 208 |
| Rörelseresultat | −19 | −81 | −99 | −80 | −103 | −78 | 4 | 395 | 309 |
| Finansiella poster | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −19 | −81 | −99 | −80 | −103 | −78 | 4 | 395 | 309 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 60 | 100 | 80 | 110 | 80 | 0 | −90 | −70 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 60 | 100 | 80 | 110 | 80 | 0 | −90 | −70 |
| Resultat före skatt | −19 | −21 | 1 | 0 | 7 | 2 | 4 | 305 | 239 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 68 | 53 |
| Årets resultat | −19 | −21 | 0 | −1 | 5 | 1 | 3 | 236 | 186 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 71 | 89 | 110 | 176 | 200 | 217 | 522 | 1 069 | 1 096 |
| Omsättningstillgångar | 71 | 89 | 110 | 176 | 200 | 217 | 522 | 1 069 | 1 096 |
| Kortfristiga fordringar | 63 | 67 | 79 | 109 | 132 | 56 | 111 | 7 | 482 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 7 | 7 | 482 |
| Övriga fordringar | 63 | 67 | 79 | 109 | 132 | 56 | 104 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 0 | 0 | 38 | 38 | 48 | 225 | 465 | 0 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 0 | 0 | 38 | 38 | 48 | 225 | 465 | 0 |
| Kassa och bank | 7 | 22 | 31 | 29 | 29 | 113 | 186 | 597 | 614 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 71 | 89 | 110 | 176 | 200 | 217 | 522 | 1 069 | 1 096 |
| Eget kapital | 11 | 29 | 50 | 50 | 61 | 56 | 224 | 390 | 314 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −40 | −21 | 0 | 0 | 11 | 6 | 174 | 340 | 264 |
| Balanserat resultat | −21 | 0 | 0 | 1 | 6 | 5 | 171 | 104 | 77 |
| Årets resultat | −19 | −21 | 0 | −1 | 5 | 1 | 3 | 236 | 186 |
| Obeskattade reserver | 60 | 60 | 60 | 160 | 160 | 160 | 240 | 240 | 150 |
| Periodiseringsfonder | 60 | 60 | 60 | 160 | 160 | 160 | 240 | 240 | 150 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | −33 | −21 | 1 | 58 | 438 | 632 |
| Förskott från kunder | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 202 | 0 |
| Skatteskulder | – | 0 | 0 | 1 | 3 | 1 | 1 | 82 | 114 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 0 | −34 | −24 | 0 | 0 | 94 | 316 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 57 | 61 | 202 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 10 | 0 | 169 | 169 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 11 | 6 | 174 | 340 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under förra räkenskapsåret fanns en provanställd.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget hade en provanställd ingenjör under en månad, vilket inte föll väl ut och avvecklades
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget hade ingen försäljning under föregående verksamhetsår
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets intäkter och kostnader har minskats beroende på att ägarens konsultuppdrag har övergått i en anställning. DVS intäkterna har minskat men också lönekostnaderna
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- FLORAGATAN 19 C, 724 61 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2015-08-12
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet för Management och ingenjörstjänster inom energi, elkraft och tung industri samt tillhörande förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5015-5407
- Mälaren Management & Engineering AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-22
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom Management och Engineering. Primär marknad är industriföretag inom energi och elkraft. Bolaget har sitt säte och kontor i Västerås.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.