Genomsyn

Start › Dalarnas län › Färnäs

FUF AB

559020-8442AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
405 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−33 tkr
Årets resultat 2025
−33 tkr
Eget kapital 2025
330 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 405 tkr405 tkr20242024: 525 tkr525 tkr20232023: 474 tkr474 tkr20222022: 522 tkr522 tkr20212021: 321 tkr321 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 405994474
Nettoomsättning 405525474
Övriga rörelseintäkter 04690
Rörelsekostnader 431684483
Råvaror och förnödenheter –40
Handelsvaror 24580
Övriga externa kostnader 156175217
Personalkostnader 223448203
Av- och nedskrivningar 28064
Rörelseresultat −27310−9
Finansiella poster −6−12−17
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 010
Räntekostnader och liknande resultatposter 71317
Resultat efter finansiella poster −33298−26
Resultat före skatt −33298−26
Skatt på årets resultat 0480
Årets resultat −33250−26

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023
TILLGÅNGAR 500843472
Anläggningstillgångar 2000252
Materiella anläggningstillgångar 2000252
Maskiner och andra tekniska anläggningar 2000252
Omsättningstillgångar 301843220
Kortfristiga fordringar 539787
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 48970
Övriga fordringar 5026
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –061
Kassa och bank 247746134
EGET KAPITAL OCH SKULDER 500843472
Eget kapital 330363114
Bundet eget kapital 505050
Aktiekapital 505050
Fritt eget kapital 28031364
Balanserat resultat 3136490
Årets resultat −33250−26
Långfristiga skulder 64137210
Skulder till kreditinstitut 64134210
Övriga skulder –30
Kortfristiga skulder 106342148
Skatteskulder 0240
Övriga skulder 106318148

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-31
Anskaffningsvärde 27850744744
Årets inköp 228–––
Försäljningar och utrangeringar –694––
Ackumulerade avskrivningar 7850492429
Årets avskrivningar 28–64–
Återförda avskrivningar –442––

Om bolaget

Adress
DRÄNDJGATAN 13, 792 75 FÄRNÄS
Registrerat
2015-07-15
Bransch
Skogsskötsel

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska bedriva virkes- och vedhantering och fastighetstjänster samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5033-2998
FUF AB
kontrollerat 2026-10-13

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Mora
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-05-07
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Företaget bedriver verksamhet inom jordbruk, skogsbruk, jakt och fiske. Företaget har sitt säte Mora

Väsentliga händelser

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
2024240 kB Öppna