Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma2026-06-15.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
2 (7)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver förvaltning av industrifastigheter.
Företaget har sitt säte i Lund.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
2501-2512
2401-2412
2301-2312
2201-2212
Nettoomsättning
2 952
2 240
1 830
1 820
Resultat efter finansiella poster
972
503
209
424
Soliditet %
29
21
25
27
Balansomslutning
8 498
8 292
7 986
8 478
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga ökad efterfråga i bolagets tjänster.
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Balanserat resultat
Årets resultat
- Belopp vid årets ingång
50 000
1 718 688
-38 834
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning
-38 834
38 834
- Årets resultat
569 145
- Belopp vid årets utgång
50 000
1 679 853
569 145
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
1 679 853
Årets resultat
569 145
Summa
2 248 998
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Balanseras i ny räkning
2 248 998
Summa
2 248 998
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Fordringarna har upptagits till belopp varmed de beräknas inflyta.
Övriga tillgångar och skulder har upptagits till anskaffningsvärde där inget annat anges.
Periodisering av intäkter och utgifter har skett enligt god redovisningssed.
Intäktsredovisning
Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i den omfattning
det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och intäkterna kan beräknas på ett
tillförlitligt sätt.
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning görs över den förväntade nyttjandeperioden. Nedanstående avskrivningsprocent används.
Procent
År
Byggnader och mark
2
50
Inventarier, verktyg och installationer
20
5
Nyckeltalsdefinitioner
Nedan definieras nyckeltalen i förvaltningsberättelsens flerårsöversikt.
Soliditet = Justerat eget kapital / Totalt kapital
Kommentar: Justerat eget kapital beräknas som eget kapital plus 79,4 % av obeskattade reserver.
Not2Medelantalet anställda
2025-12-31
2024-12-31
Medelantalet anställda
1
1
Not3Byggnader och mark
2025-12-31
2024-12-31
Ingående anskaffningsvärden
7 599 140
7 599 140
Utgående anskaffningsvärden
7 599 140
7 599 140
Ingående avskrivningar
-303 966
-151 983
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar
-151 983
-151 983
Utgående avskrivningar
-455 949
-303 966
Redovisat värde
7 143 191
7 295 174
Fastigheten har betecknigen Malmö Stenyxan 22
7 (7)
Not4Inventarier, verktyg och installationer
2025-12-31
2024-12-31
Ingående anskaffningsvärden
304 404
264 404
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp
40 030
40 000
Utgående anskaffningsvärden
344 434
304 404
Ingående avskrivningar
-232 826
-210 613
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar
-34 389
-22 213
Utgående avskrivningar
-267 215
-232 826
Redovisat värde
77 219
71 578
Not5Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.