Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma2023-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
2 (7)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver förvaltning av industrifastigheter.
Företaget har sitt säte i Lund.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
2201-2212
2101-2112
2001-2012
1901-1912
Nettoomsättning
1 820
1 560
1 540
1 582
Resultat efter finansiella poster
424
390
733
569
Soliditet %
27
25
24
19
Balansomslutning
8 478
8 645
8 518
8 207
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Balanserat resultat
Årets resultat
- Belopp vid årets ingång
50 000
1 998 479
137 942
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning
137 942
-137 942
- Årets resultat
136 763
- Belopp vid årets utgång
50 000
2 136 421
136 763
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
2 136 421
Årets resultat
136 763
Summa
2 273 184
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Balanseras i ny räkning
2 273 184
Summa
2 273 184
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Fordringarna har upptagits till belopp varmed de beräknas inflyta.
Övriga tillgångar och skulder har upptagits till anskaffningsvärde där inget annat anges.
Periodisering av intäkter och utgifter har skett enligt god redovisningssed.
Intäktsredovisning
Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i den omfattning
det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och intäkterna kan beräknas på ett
tillförlitligt sätt.
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning görs över den förväntade nyttjandeperioden. Nedanstående avskrivningsprocent används.
År
Byggnader och mark
Skrivs ej av
Inventarier, verktyg och installationer
5
Nyckeltalsdefinitioner
Nedan definieras nyckeltalen i förvaltningsberättelsens flerårsöversikt.
Nettoomsättning = Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster = Resultat efter finansiella intäkter och kostnader, men före extraordinära intäkter och kostnader.
Soliditet = Justerat eget kapital / Totalt kapital
Kommentar: Justerat eget kapital beräknas som eget kapital plus 79,4 % av obeskattade reserver.
Balansomslutning = Totala tillgångar.
Not2Medelantalet anställda
2022-12-31
2021-12-31
Medelantalet anställda
1
1
Not3Byggnader och mark
2022-12-31
2021-12-31
Ingående anskaffningsvärden
7 599 140
7 599 140
Utgående anskaffningsvärden
7 599 140
7 599 140
Fastigheten har betecknigen Malmö Stenyxan 22
Not4Inventarier, verktyg och installationer
2022-12-31
2021-12-31
Ingående anskaffningsvärden
242 166
153 336
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp
-
88 830
Utgående anskaffningsvärden
242 166
242 166
Ingående avskrivningar
-112 264
-67 834
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar
-48 433
-44 430
Utgående avskrivningar
-160 697
-112 264
Redovisat värde
81 469
129 902
7 (7)
Not5Långfristiga skulder
2022-12-31
2021-12-31
Långfristiga skulder som förfaller till betalning senare än fem år efter balansdagen
5 580 140
5 510 000
Not6Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.