Wallenstam Fastigheter 140 AB
559018-43531 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 140 AB
Organisationsnummer:
559018-4353
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 140 AB
559018-43532 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företagets verksamhet omfattar att förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Inga anställda har funnits under året och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 130 AB, org.nr 559018-3447.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 0 | -3 435 | -69 | -66 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 0,0 | 1,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 2 630 009 | -54 006 | 2 626 003 |
| Utdelning | | -2 576 000 | | -2 576 000 |
| Balanseras i ny räkning | | -54 006 | 54 006 | 0 |
| Årets resultat | | | 14 647 | 14 647 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 2 | 14 647 | 64 649 |
Wallenstam Fastigheter 140 AB
559018-43533 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 2 | | | |
| Årets resultat | | 14 647 | | | |
| Summa | | 14 649 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 14 600 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 49 | | | |
| Summa | | 14 649 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 140 AB
559018-43534 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 2 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Övriga rörelsekostnader | | | | 0 | -3 379 630 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -3 381 130 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -3 381 130 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 14 647 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | 0 | -54 006 |
| Summa finansiella poster | | | | 14 647 | -54 006 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 13 147 | -3 435 136 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 3 381 130 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 3 381 130 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 14 647 | -54 006 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 14 647 | -54 006 |
Wallenstam Fastigheter 140 AB
559018-43535 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 64 649 | 2 626 003 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 64 649 | 2 626 003 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 64 649 | 2 626 003 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 64 649 | 2 626 003 |
Wallenstam Fastigheter 140 AB
559018-43536 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 2 | 2 630 009 |
| Årets resultat | | | | 14 647 | -54 006 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 14 649 | 2 576 003 |
| Summa eget kapital | | | | 64 649 | 2 626 003 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 64 649 | 2 626 003 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 140 AB
559018-43537 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 14 647 | 0 |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | 0 | -54 006 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 2 626 003 | -3 328 821 |
| Tillkommande fordringar | | | | 15 396 | 6 011 255 |
| Reglerade fordringar | | | | -2 576 750 | -56 431 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 64 649 | 2 626 003 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 64 649 | 2 626 003 |