Wallenstam Fastigheter 139 AB
559018-43461 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 139 AB
Organisationsnummer:
559018-4346
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 139 AB
559018-43462 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget har inte bedrivit någon verksamhet de senaste året.
Inga anställda har funnits under året och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 129 AB, org.nr 559018-3678.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | -24 | -30 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 4 | -1 179 | 0 | 0 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 0,0 | 4,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 940 085 | -8 364 | 981 721 |
| Utdelning | | -931 700 | | -931 700 |
| Balanseras i ny räkning | | -8 364 | 8 364 | 0 |
| Årets resultat | | | 5 869 | 5 869 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 21 | 5 869 | 55 890 |
Wallenstam Fastigheter 139 AB
559018-43463 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 21 | | | |
| Årets resultat | | 5 869 | | | |
| Summa | | 5 890 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 5 800 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 90 | | | |
| Summa | | 5 890 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 139 AB
559018-43464 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 2 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Övriga rörelsekostnader | | | | 0 | -1 169 083 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 170 583 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 170 583 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 5 869 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | 0 | -8 364 |
| Summa finansiella poster | | | | 5 869 | -8 364 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 4 369 | -1 178 947 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 170 583 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 170 583 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 5 869 | -8 364 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 5 869 | -8 364 |
Wallenstam Fastigheter 139 AB
559018-43465 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 55 890 | 981 721 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 55 890 | 981 721 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 55 890 | 981 721 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 55 890 | 981 721 |
Wallenstam Fastigheter 139 AB
559018-43466 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 21 | 940 085 |
| Årets resultat | | | | 5 869 | -8 364 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 5 890 | 931 721 |
| Summa eget kapital | | | | 55 890 | 981 721 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 55 890 | 981 721 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 139 AB
559018-43467 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 5 869 | 0 |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | 0 | -8 364 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 981 721 | -1 118 698 |
| Tillkommande fordringar | | | | 6 619 | 2 110 708 |
| Reglerade fordringar | | | | -932 450 | -10 289 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 55 890 | 981 721 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 55 890 | 981 721 |