Wallenstam Fastigheter 134 AB
559018-35041 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 134 AB
Organisationsnummer:
559018-3504
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 134 AB
559018-35042 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 142 AB, org.nr 559024-4330.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 333 | 9 155 | 6 090 | 2 200 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 45,3 | 24,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 7 747 539 | 9 156 561 | 16 954 100 |
| Utdelning | | -9 294 800 | | -9 294 800 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 1 900 | | 1 900 |
| Balanseras i ny räkning | | 9 156 561 | -9 156 561 | 0 |
| Årets resultat | | | 334 016 | 334 016 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 7 611 200 | 334 016 | 7 995 216 |
Wallenstam Fastigheter 134 AB
559018-35043 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 7 611 200 | | | |
| Årets resultat | | 334 016 | | | |
| Medel att disponera | | 7 945 216 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 334 000 | | | |
| Summa utdelning | | 334 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 7 611 216 | | | |
| Summa | | 7 945 216 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 134 AB
559018-35044 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 |
| | | 1 2 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 334 000 | 9 294 800 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 16 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | 0 | -138 239 |
| Summa finansiella poster | | | | 334 016 | 9 156 561 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 332 516 | 9 155 061 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 334 016 | 9 156 561 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 334 016 | 9 156 561 |
Wallenstam Fastigheter 134 AB
559018-35045 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 5 | 7 659 300 | 7 659 300 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 6 | 335 916 | 9 294 800 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 7 995 216 | 16 954 100 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 7 995 216 | 16 954 100 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 7 995 216 | 16 954 100 |
Wallenstam Fastigheter 134 AB
559018-35046 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 7 611 200 | 7 747 539 |
| Årets resultat | | | | 334 016 | 9 156 561 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 7 945 216 | 16 904 100 |
| Summa eget kapital | | | | 7 995 216 | 16 954 100 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 7 995 216 | 16 954 100 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 134 AB
559018-35047 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 16 | 0 |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | 0 | -138 239 |
| Not 5. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 11 759 300 | 11 759 300 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 11 759 300 | 11 759 300 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -4 100 000 | -4 100 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -4 100 000 | -4 100 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 7 659 300 | 7 659 300 |
| Not 6. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 9 294 800 | 6 245 400 |
| Tillkommande fordringar | | | | 337 276 | 9 294 800 |
| Reglerade fordringar | | | | -9 296 160 | -6 245 400 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 335 916 | 9 294 800 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 335 916 | 9 294 800 |