Wallenstam Fastigheter 134 AB
559018-35041 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 134 AB
Organisationsnummer:
559018-3504
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 134 AB
559018-35042 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 142 AB, org.nr 559024-4330.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 9 155 | 6 090 | 2 200 | -28 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 45,3 | 24,0 | 0,7 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 154 028 | 6 091 799 | 6 295 827 |
| Utdelning | | -6 245 800 | | -6 245 800 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 7 747 511 | | 7 747 511 |
| Balanseras i ny räkning | | 6 091 799 | -6 091 799 | 0 |
| Årets resultat | | | 9 156 561 | 9 156 561 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 7 747 539 | 9 156 561 | 16 954 100 |
Wallenstam Fastigheter 134 AB
559018-35043 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 7 747 539 | | | |
| Årets resultat | | 9 156 561 | | | |
| Summa | | 16 904 100 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 9 294 800 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 7 609 300 | | | |
| Summa | | 16 904 100 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 134 AB
559018-35044 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 2 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 9 294 800 | 6 245 400 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -138 239 | -153 601 |
| Summa finansiella poster | | | | 9 156 561 | 6 091 799 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 9 155 061 | 6 090 299 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 9 156 561 | 6 091 799 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 9 156 561 | 6 091 799 |
Wallenstam Fastigheter 134 AB
559018-35045 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 7 659 300 | 7 659 300 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 9 294 800 | 6 245 400 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 16 954 100 | 13 904 700 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 16 954 100 | 13 904 700 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 16 954 100 | 13 904 700 |
Wallenstam Fastigheter 134 AB
559018-35046 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 7 747 539 | 154 028 |
| Årets resultat | | | | 9 156 561 | 6 091 799 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 16 904 100 | 6 245 827 |
| Summa eget kapital | | | | 16 954 100 | 6 295 827 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | 7 608 873 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 0 | 7 608 873 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 16 954 100 | 13 904 700 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 134 AB
559018-35047 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -138 239 | -153 601 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 11 759 300 | 11 759 300 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 11 759 300 | 11 759 300 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -4 100 000 | -4 100 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -4 100 000 | -4 100 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 7 659 300 | 7 659 300 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 6 245 400 | 2 356 000 |
| Tillkommande fordringar | | | | 9 294 800 | 6 245 400 |
| Reglerade fordringar | | | | -6 245 400 | -2 356 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 9 294 800 | 6 245 400 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 9 294 800 | 6 245 400 |