Wallenstam Fastigheter 134 AB
559018-35041 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 134 AB
Organisationsnummer:
559018-3504
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 134 AB
559018-35042 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 142 AB, org.nr 559024-4330.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 6 090 | 2 200 | -28 | 5 268 |
| Soliditet (%) | | 45,3 | 24,0 | 0,7 | 82,4 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 154 055 | 2 201 974 | 2 406 029 |
| Utdelning | | -2 356 000 | | -2 356 000 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 154 000 | | 154 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 2 201 974 | -2 201 974 | 0 |
| Årets resultat | | | 6 091 799 | 6 091 799 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 154 028 | 6 091 799 | 6 295 827 |
Wallenstam Fastigheter 134 AB
559018-35043 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 154 028 | | | |
| Årets resultat | | 6 091 799 | | | |
| Summa | | 6 245 827 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 6 245 800 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 27 | | | |
| Summa | | 6 245 827 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 134 AB
559018-35044 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 2 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 6 245 400 | 2 356 000 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -153 601 | -154 026 |
| Summa finansiella poster | | | | 6 091 799 | 2 201 974 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 6 090 299 | 2 200 474 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 6 091 799 | 2 201 974 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 6 091 799 | 2 201 974 |
Wallenstam Fastigheter 134 AB
559018-35045 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 7 659 300 | 7 659 300 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 6 245 400 | 2 356 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 13 904 700 | 10 015 300 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 13 904 700 | 10 015 300 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 13 904 700 | 10 015 300 |
Wallenstam Fastigheter 134 AB
559018-35046 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 154 028 | 154 055 |
| Årets resultat | | | | 6 091 799 | 2 201 974 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 6 245 827 | 2 356 029 |
| Summa eget kapital | | | | 6 295 827 | 2 406 029 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 7 608 873 | 7 609 271 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 7 608 873 | 7 609 271 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 13 904 700 | 10 015 300 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 134 AB
559018-35047 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2021-01-01 - 2021-12-31 | 2020-01-01 - 2020-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -153 601 | -154 026 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 11 759 300 | 11 759 300 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 11 759 300 | 11 759 300 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -4 100 000 | -4 100 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -4 100 000 | -4 100 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 7 659 300 | 7 659 300 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 2 356 000 | 0 |
| Tillkommande fordringar | | | | 6 245 400 | 2 356 000 |
| Reglerade fordringar | | | | -2 356 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 6 245 400 | 2 356 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 6 245 400 | 2 356 000 |