Wallenstam Fastigheter 130 AB
559018-34471 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 130 AB
Organisationsnummer:
559018-3447
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 130 AB
559018-34472 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 140 AB, org.nr 559018-4353.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -1 | 11 | -140 | -3 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 96,3 | 23,2 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 101 826 | 12 774 | 164 600 |
| Utdelning | | -14 600 | | -14 600 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 1 200 | | 1 200 |
| Balanseras i ny räkning | | 12 774 | -12 774 | 0 |
| Årets resultat | | | 4 | 4 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 101 200 | 4 | 151 204 |
Wallenstam Fastigheter 130 AB
559018-34473 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 101 200 | | | |
| Årets resultat | | 4 | | | |
| Medel att disponera | | 101 204 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 101 204 | | | |
| Summa | | 101 204 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 130 AB
559018-34474 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 |
| | | 1 2 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 0 | 14 600 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 4 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | 0 | -1 826 |
| Summa finansiella poster | | | | 4 | 12 774 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -1 496 | 11 274 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 4 | 12 774 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 4 | 12 774 |
Wallenstam Fastigheter 130 AB
559018-34475 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 5 | 150 000 | 150 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 6 | 1 204 | 14 600 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 151 204 | 164 600 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 151 204 | 164 600 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 151 204 | 164 600 |
Wallenstam Fastigheter 130 AB
559018-34476 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 101 200 | 101 826 |
| Årets resultat | | | | 4 | 12 774 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 101 204 | 114 600 |
| Summa eget kapital | | | | 151 204 | 164 600 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 151 204 | 164 600 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 130 AB
559018-34477 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län.
|
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 4 | 0 |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | 0 | -1 826 |
| Not 5. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 4 691 800 | 4 691 800 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 4 691 800 | 4 691 800 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -4 541 800 | -4 541 800 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -4 541 800 | -4 541 800 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 150 000 | 150 000 |
| Not 6. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 14 600 | 2 576 000 |
| Tillkommande fordringar | | | | 2 576 | 14 600 |
| Reglerade fordringar | | | | -15 972 | -2 576 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 204 | 14 600 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 204 | 14 600 |