Wallenstam Fastigheter 130 AB
559018-34471 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 130 AB
Organisationsnummer:
559018-3447
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 130 AB
559018-34472 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 140 AB, org.nr 559018-4353.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 11 | -140 | -3 | -59 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 96,3 | 23,2 | 33,4 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 2 715 011 | -138 612 | 2 626 399 |
| Utdelning | | -2 576 300 | | -2 576 300 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 101 727 | | 101 727 |
| Balanseras i ny räkning | | -138 612 | 138 612 | 0 |
| Årets resultat | | | 12 774 | 12 774 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 101 826 | 12 774 | 164 600 |
Wallenstam Fastigheter 130 AB
559018-34473 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 101 826 | | | |
| Årets resultat | | 12 774 | | | |
| Summa | | 114 600 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 14 600 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 100 000 | | | |
| Summa | | 114 600 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 130 AB
559018-34474 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 2 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 14 600 | 2 576 000 |
| Nedskrivning av finansiella anläggningstillgångar och kortfristiga placeringar | | | | 0 | -2 698 000 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -1 826 | -16 612 |
| Summa finansiella poster | | | | 12 774 | -138 612 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 11 274 | -140 112 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 12 774 | -138 612 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 12 774 | -138 612 |
Wallenstam Fastigheter 130 AB
559018-34475 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 150 000 | 150 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 14 600 | 2 576 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 164 600 | 2 726 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 164 600 | 2 726 000 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 164 600 | 2 726 000 |
Wallenstam Fastigheter 130 AB
559018-34476 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 101 826 | 2 715 011 |
| Årets resultat | | | | 12 774 | -138 612 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 114 600 | 2 576 399 |
| Summa eget kapital | | | | 164 600 | 2 626 399 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | 99 601 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 0 | 99 601 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 164 600 | 2 726 000 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 130 AB
559018-34477 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län.
|
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -1 826 | -16 612 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 4 691 800 | 2 061 800 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 0 | 2 630 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 4 691 800 | 4 691 800 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -4 541 800 | -1 843 800 |
| Årets nedskrivningar | | | | 0 | -2 698 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -4 541 800 | -4 541 800 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 150 000 | 150 000 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 2 576 000 | 800 |
| Tillkommande fordringar | | | | 14 600 | 2 576 000 |
| Reglerade fordringar | | | | -2 576 000 | -800 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 14 600 | 2 576 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 14 600 | 2 576 000 |