Wallenstam Fastigheter 126 AB
559018-34211 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 126 AB
Organisationsnummer:
559018-3421
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 126 AB
559018-34212 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 136 AB, org.nr 559018-3488.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 3 349 | 1 753 | 1 740 | 5 337 |
| Soliditet (%) | | 72,5 | 58,5 | 58,3 | 81,4 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 27 073 | 1 754 476 | 1 831 549 |
| Utdelning | | -1 781 500 | | -1 781 500 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 27 000 | | 27 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 1 754 476 | -1 754 476 | 0 |
| Årets resultat | | | 3 350 853 | 3 350 853 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 27 048 | 3 350 853 | 3 427 901 |
Wallenstam Fastigheter 126 AB
559018-34213 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 27 048 | | | |
| Årets resultat | | 3 350 853 | | | |
| Summa | | 3 377 901 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 3 377 900 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 1 | | | |
| Summa | | 3 377 901 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 126 AB
559018-34214 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 2 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 3 377 100 | 1 780 800 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -26 247 | -26 324 |
| Summa finansiella poster | | | | 3 350 853 | 1 754 476 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 3 349 353 | 1 752 976 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 3 350 853 | 1 754 476 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 3 350 853 | 1 754 476 |
Wallenstam Fastigheter 126 AB
559018-34215 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 1 350 000 | 1 350 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 3 377 100 | 1 780 800 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 4 727 100 | 3 130 800 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 4 727 100 | 3 130 800 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 4 727 100 | 3 130 800 |
Wallenstam Fastigheter 126 AB
559018-34216 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 27 048 | 27 073 |
| Årets resultat | | | | 3 350 853 | 1 754 476 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 3 377 901 | 1 781 549 |
| Summa eget kapital | | | | 3 427 901 | 1 831 549 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 1 299 199 | 1 299 251 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 1 299 199 | 1 299 251 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 4 727 100 | 3 130 800 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 126 AB
559018-34217 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2021-01-01 - 2021-12-31 | 2020-01-01 - 2020-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -26 247 | -26 324 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 5 420 000 | 5 420 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 5 420 000 | 5 420 000 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -4 070 000 | -4 070 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -4 070 000 | -4 070 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 350 000 | 1 350 000 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 1 780 800 | 1 769 900 |
| Tillkommande fordringar | | | | 3 377 100 | 1 780 800 |
| Reglerade fordringar | | | | -1 780 800 | -1 769 900 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 3 377 100 | 1 780 800 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 3 377 100 | 1 780 800 |