Wallenstam Fastigheter 126 AB
559018-34211 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 126 AB
Organisationsnummer:
559018-3421
Räkenskapsår:
2020-01-01 -
2020-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 126 AB
559018-34212 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 136 AB, org.nr 559018-3488.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm. |
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 1 753 | 1 740 | 5 337 | -7 |
| Soliditet (%) | | 58,5 | 58,3 | 81,4 | 7,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 26 000 | 1 743 973 | 1 819 973 |
| Utdelning | | -1 769 900 | | -1 769 900 |
| Balanseras i ny räkning | | 1 743 973 | -1 743 973 | |
| Erhållna aktieägartillskott | | 27 000 | | 27 000 |
| Årets resultat | | | 1 754 476 | 1 754 476 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 27 073 | 1 754 476 | 1 831 549 |
Wallenstam Fastigheter 126 AB
559018-34213 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 27 073 | | | |
| Årets resultat | | 1 754 476 | | | |
| Summa | | 1 781 549 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 1 781 500 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 49 | | | |
| Summa | | 1 781 549 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 126 AB
559018-34214 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2020-01-01 | 2019-01-01 |
| | | 1 2 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -3 750 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -3 750 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -3 750 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 1 780 800 | 1 769 900 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -26 324 | -25 927 |
| Summa finansiella poster | | | | 1 754 476 | 1 743 973 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 1 752 976 | 1 740 223 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 3 750 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 3 750 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 1 754 476 | 1 743 973 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 1 754 476 | 1 743 973 |
Wallenstam Fastigheter 126 AB
559018-34215 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 1 350 000 | 1 350 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 1 780 800 | 1 769 900 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 3 130 800 | 3 119 900 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 3 130 800 | 3 119 900 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 3 130 800 | 3 119 900 |
Wallenstam Fastigheter 126 AB
559018-34216 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 27 073 | 26 000 |
| Årets resultat | | | | 1 754 476 | 1 743 973 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 781 549 | 1 769 973 |
| Summa eget kapital | | | | 1 831 549 | 1 819 973 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 1 299 251 | 1 299 927 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 1 299 251 | 1 299 927 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 3 130 800 | 3 119 900 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 126 AB
559018-34217 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
|
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -26 324 | -25 927 |
|
| | | | | |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 5 420 000 | 5 420 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 5 420 000 | 5 420 000 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -4 070 000 | -4 070 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -4 070 000 | -4 070 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 350 000 | 1 350 000 |
|
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 126 AB
559018-34218 (8)
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 1 769 900 | 5 370 000 |
| Lämnade lån | | | | 1 780 800 | 1 769 900 |
| Årets amorteringar | | | | -1 769 900 | -5 370 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 780 800 | 1 769 900 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 780 800 | 1 769 900 |
|
| | | | | |