Start › Södermanlands län › Strängnäs
FSL Bygg och Renovering AB
Utveckling9 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 571 | – | – | – | – | 0 | 1 141 |
| Nettoomsättning | 571 | – | – | – | – | 0 | 1 129 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 12 |
| Rörelsekostnader | 322 | 16 | −52 | 10 | 10 | 25 | 818 |
| Råvaror och förnödenheter | 233 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 48 | 16 | 2 | 10 | 10 | 17 | 77 |
| Personalkostnader | 41 | 0 | −54 | – | 0 | 8 | 742 |
| Rörelseresultat | 249 | −16 | 52 | −10 | −10 | −25 | 322 |
| Finansiella poster | −6 | 1 | 2 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 2 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 6 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 244 | 0 | 53 | −10 | −10 | −25 | 322 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 30 | 11 | 9 | 30 | −80 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 30 | 11 | 9 | 30 | −80 |
| Resultat före skatt | 244 | −14 | 83 | 1 | −1 | 5 | 242 |
| Skatt på årets resultat | 50 | −1 | 18 | 0 | 0 | 1 | 54 |
| Årets resultat | 194 | −13 | 65 | 0 | −1 | 4 | 189 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 303 | 60 | 197 | 209 | 220 | 369 | 677 |
| Omsättningstillgångar | 303 | 60 | 197 | 209 | 220 | 369 | 677 |
| Kortfristiga fordringar | 299 | 9 | 131 | 136 | 134 | 148 | 144 |
| Fordringar hos koncernföretag | 271 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 29 | 9 | 131 | 136 | 134 | 148 | 144 |
| Kassa och bank | 4 | 51 | 66 | 73 | 86 | 222 | 533 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 303 | 60 | 197 | 209 | 220 | 369 | 677 |
| Eget kapital | 231 | 37 | 182 | 117 | 117 | 257 | 253 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 181 | −13 | 132 | 67 | 67 | 207 | 203 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | −13 | 1 | 67 | 67 | 67 | 203 | 15 |
| Årets resultat | 194 | −13 | 65 | 0 | −1 | 4 | 189 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 30 | 41 | 50 | 80 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 30 | 41 | 50 | 80 |
| Kortfristiga skulder | 72 | 22 | 16 | 62 | 62 | 62 | 343 |
| Leverantörsskulder | 14 | – | – | – | 0 | 1 | 0 |
| Skatteskulder | 32 | 17 | 15 | – | – | 0 | −45 |
| Övriga skulder | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 326 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 0 | 62 | 62 | 62 | 62 |
| Ställda säkerheter | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 110 | – | – | 140 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | 110 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 67 | 67 | 207 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- ÅKERVÄGEN 10 A, 645 40 STRÄNGNÄS
- Registrerat
- 2015-06-16
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva byggverksamhet så som snickeri, målning och övriga byggnationer, allt inom mark och anläggningsarbete och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-15
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget utför byggarbeten inom snickeri, måleri och allmän produktion samt mark- och anläggningsarbeten. Det kan handla om grundläggning, schakt, dränering och ytorbeten, liksom om-, till- och nybyggnation. Vi tar projekt från planering och förberedande markarbeten till färdigställande och överlämning. Företaget har sitt säte i Strängnäs, Södermanlands län
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.