Klockargården 8 AB
559016-94381 (10)
Årsredovisning
Klockargården 8 AB
Organisationsnummer: 559016-9438
Räkenskapsår:
2021-10-01 -
2022-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-11-22.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Klockargården 8 AB
559016-94382 (10)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Klockargården 8 AB äger och förvaltar fastigheten Ljusnarsberg Klockargården 8 i centrala Kopparberg. Bolaget ingår i AB-hem- koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044. |
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Viktiga externa faktorer som påverkat företagets ställning och resultat |
| Höjda energipriser och räntehöjningar har påverkat fastighetsbranschen. |
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av sitt moderbolag. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-10-01 -2022-09-30 | 2020-10-01 -2021-09-30 | 2019-10-01 -2020-09-30 | 2018-10-01 -2019-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 270 937 | 1 281 105 | 1 244 834 | 1 229 041 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 606 381 | 564 116 | 507 569 | 386 173 |
| Balansomslutning (kr) | | 8 663 273 | 8 574 632 | 6 704 291 | 0 |
| Soliditet (%) | | 10,9 | 10,4 | 6,7 | 0,8 |
Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 299 517 | 332 357 | 681 874 |
| Balanseras i ny räkning | | 332 357 | -332 357 | 0 |
| Årets resultat | | | 47 226 | 47 226 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 631 874 | 47 226 | 729 100 |
Klockargården 8 AB
559016-94383 (10)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 631 874 | | | |
| Årets resultat | | 47 226 | | | |
| Summa | | 679 100 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 679 100 | | | |
| Summa | | 679 100 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning. |
Klockargården 8 AB
559016-94384 (10)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2021-10-01 | 2020-10-01 |
| | | 1 | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 270 937 | 1 281 105 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | | | | 69 332 | 63 082 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 49 120 | 92 575 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 389 389 | 1 436 762 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -486 970 | -512 345 |
| Övriga externa kostnader | | | | -24 696 | -49 874 |
| Personalkostnader | | | 2 | -129 508 | -156 491 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -87 423 | -95 627 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -728 597 | -814 337 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 660 792 | 622 425 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 3 | 180 000 | 132 707 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -234 411 | -191 016 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -54 411 | -58 309 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 606 381 | 564 116 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -559 155 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | 5 | 0 | -141 189 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -559 155 | -141 189 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 47 226 | 422 927 |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | -90 642 |
| Övriga skatter | | | | 0 | 72 |
| Årets resultat | | | | 47 226 | 332 357 |
Klockargården 8 AB
559016-94385 (10)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 6 | 6 847 372 | 6 757 587 |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 7 | 8 000 | 12 000 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 6 855 372 | 6 769 587 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 8 | 1 800 000 | 1 800 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 1 800 000 | 1 800 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 8 655 372 | 8 569 587 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 7 379 | 4 980 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 7 379 | 4 980 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 522 | 65 |
| Summa kassa och bank | | | | 522 | 65 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 7 901 | 5 045 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 8 663 273 | 8 574 632 |
Klockargården 8 AB
559016-94386 (10)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 631 874 | 299 517 |
| Årets resultat | | | | 47 226 | 332 357 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 679 100 | 631 874 |
| Summa eget kapital | | | | 729 100 | 681 874 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | 9 | 268 124 | 268 124 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 268 124 | 268 124 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 10 | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 0 | 4 197 550 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 1 341 095 | 1 050 659 |
| Övriga skulder | | | | 1 803 000 | 1 803 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 3 144 095 | 7 051 209 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 4 103 750 | 0 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 35 784 | 177 104 |
| Övriga skulder | | | | 211 963 | 217 705 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 170 457 | 178 616 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 4 521 954 | 573 425 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 11 | 8 663 273 | 8 574 632 |
| | | | | |
Klockargården 8 AB
559016-94387 (10)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| Redovisningsprinciper immateriella anläggningstillgångar |
| Materiella och immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar immateriella anläggningstillgångar |
| Immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5 | år | | | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | | | |
| Stomme 200 år
Tak 50 år
Fasad 30 år
Interiör 30 år
Hiss 30 år
Värmekälla 25 år Markanläggningar 50 år |
| Andelar i koncernföretag, intresseföretag, gemensamt styrda företag och företag som det finns ägarintresse i |
| Närmast överordnade moderföretag som upprättar koncernredovisning i vilken företaget ingår är Annika Backlund AB (org.nr. 556783-1044) med säte i Hudiksvall. |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
Klockargården 8 AB
559016-94388 (10)
| Not 3. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter avseende koncernföretag | | | | 180 000 | 132 707 |
| Summa | | | | 180 000 | 132 707 |
| | | | | |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -50 000 | -30 000 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -184 411 | -161 016 |
| Summa | | | | -234 411 | -191 016 |
| | | | | |
| Not 5. Förändring av periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| Avsättning till periodiseringsfond | | | | 0 | -141 189 |
| Summa | | | | 0 | -141 189 |
| | | | | |
| | | | | |
| Not 6. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 7 417 302 | 7 245 968 |
| Inköp | | | | 173 208 | 171 334 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 7 590 510 | 7 417 302 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -659 715 | -568 088 |
| Årets avskrivningar | | | | -83 423 | -91 627 |
| Utgående avskrivningar | | | | -743 138 | -659 715 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 6 847 372 | 6 757 587 |
| | | | | |
| Förvaltningsfastigheter | | | | | |
| Redovisat värde | | | | 6 847 372 | 6 757 587 |
| Verkligt värde | | | | 11 500 000 | 11 500 000 |
Klockargården 8 AB
559016-94389 (10)
| Not 7. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 20 000 | 20 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 20 000 | 20 000 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -8 000 | -4 000 |
| Årets avskrivningar | | | | -4 000 | -4 000 |
| Utgående avskrivningar | | | | -12 000 | -8 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 8 000 | 12 000 |
| | | | | |
| Not 8. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 1 800 000 | 0 |
| Tillkommande fordringar | | | | 0 | 1 800 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 800 000 | 1 800 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 800 000 | 1 800 000 |
| | | | | |
| Not 9. Periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| 2019-20 | | | | 126 935 | 126 935 |
| 2020-21 | | | | 141 189 | 141 189 |
| Summa | | | | 268 124 | 268 124 |
| | | | | |
| Not 10. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 0 | 3 822 350 |
| Reversskuld till moderbolag | | | | 1 000 000 | 1 000 000 |
| | | | | |
| Emedan bolagets banklån skall villkorsändras inom ett år från räkenskapsårets slut föreligger en skyldighet att redovisa dessa i sin helhet som kortfristiga, även när det inte föreligger några förhållanden som talar för att lånen inte skulle komma att förlängas. |
Klockargården 8 AB
559016-943810 (10)
| Not 11. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 8 231 000 | 8 231 000 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 8 231 000 | 8 231 000 |
| | | | | |