Järnvägsparkenhem AB
559016-71921 (9)
Årsredovisning
Järnvägsparkenhem AB
Organisationsnummer:
559016-7192
Räkenskapsår:
2019-10-01 -
2020-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Förändringar i eget kapital |
3
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-01-31.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Järnvägsparkenhem AB
559016-71922 (9)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Järnvägsparkenhem AB äger och förvaltar fastigheterna Ljusnarsberg Järnvägsparken 2,3,6,7,9 i Kopparberg. Bolaget ingår i AB- hem-koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044. |
|
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret |
|
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller rösterna i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av sitt moderbolag. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 | 2017-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 650 412 | 1 571 733 | 1 602 436 | 1 377 000 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 869 449 | 566 664 | 517 798 | 160 000 |
| Soliditet (%) | | 13,3 | 14,3 | 0,9 | 1 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 267 | | | |
| Årets resultat | | 98 | | | |
| Summa | | 365 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 365 | | | |
| Summa | | 365 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning |
Järnvägsparkenhem AB
559016-71923 (9)
| Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 1 305 348 | 190 | 77 | 1 355 615 |
| Balanseras i ny räkning | | | 77 | -77 | |
| Årets resultat | | | | 98 | 98 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 305 348 | 267 | 98 | 1 355 713 |
Järnvägsparkenhem AB
559016-71924 (9)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-10-01 | 2018-10-01 |
| | | 1 | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 650 412 | 1 571 733 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | | | | 94 623 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 100 445 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 845 480 | 1 571 733 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -554 787 | -816 632 |
| Övriga externa kostnader | | | | -42 388 | -44 437 |
| Personalkostnader | | | 2 | -257 065 | -56 587 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -85 826 | -75 795 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -940 066 | -993 451 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 905 414 | 578 282 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 3 | 75 000 | 75 000 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -110 965 | -86 618 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -35 965 | -11 618 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 869 449 | 566 664 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -869 351 | -566 565 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -869 351 | -566 565 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 98 | 99 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | -22 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 98 | 77 |
Järnvägsparkenhem AB
559016-71925 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 5 | 7 685 024 | 7 487 814 |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 6 | 12 000 | 0 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 7 697 024 | 7 487 814 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 2 500 000 | 2 000 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 2 500 000 | 2 000 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 10 197 024 | 9 487 814 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 12 456 | 7 765 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 12 456 | 7 765 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 661 | 0 |
| Summa kassa och bank | | | | 661 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 13 117 | 7 765 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 10 210 141 | 9 495 579 |
Järnvägsparkenhem AB
559016-71926 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 1 305 348 | 1 305 348 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 1 355 348 | 1 355 348 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 267 | 190 |
| Årets resultat | | | | 98 | 77 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 365 | 267 |
| Summa eget kapital | | | | 1 355 713 | 1 355 615 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 355 400 | 355 400 |
| Summa avsättningar | | | | 355 400 | 355 400 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 7 | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 7 062 600 | 7 299 400 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 1 032 549 | 0 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 8 095 149 | 7 299 400 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | 165 085 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 12 655 | 4 796 |
| Övriga skulder | | | | 195 548 | 131 871 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | 8 | 195 676 | 183 412 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 403 879 | 485 164 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 9 | 10 210 141 | 9 495 579 |
| | | | | |
Järnvägsparkenhem AB
559016-71927 (9)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
|
| Redovisningsprinciper immateriella anläggningstillgångar | | | | | |
| Materiella och immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| | | | | |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| | | | | |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| | | | | |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5 | år | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | |
| Stomme 200 år
Tak 50 år
Fasad 30 år
Interiör 30 år
Hiss 30 år
Värmekälla 25 år Markanläggningar 50 år |
| | | | | |
| Andelar i koncernföretag, intresseföretag, gemensamt styrda företag och företag som det finns ägarintresse i |
| Närmast överordnade moderföretag som upprättar koncernredovisning i vilken företaget ingår är Annika Backlund AB (org.nr. 556783-1044) med säte i Hudiksvall. |
|
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
|
| | | | 2019-10-01 - 2020-09-30 | 2018-10-01 - 2019-09-30 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
|
| | | | | |
Järnvägsparkenhem AB
559016-71928 (9)
| Not 3. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2019-10-01 - 2020-09-30 | 2018-10-01 - 2019-09-30 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter avseende koncernföretag | | | | 75 000 | 75 000 |
| Summa | | | | 75 000 | 75 000 |
| Avser reversränta från moderbolaget, Annika Backlund AB
|
| | | | | |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2019-10-01 - 2020-09-30 | 2018-10-01 - 2019-09-30 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -110 965 | -86 618 |
| Summa | | | | -110 965 | -86 618 |
|
| | | | | |
| Not 5. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 6 238 710 | 6 074 449 |
| Inköp | | | | 280 036 | 164 261 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 6 518 746 | 6 238 710 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -411 644 | -335 849 |
| Årets avskrivningar | | | | -82 826 | -75 795 |
| Utgående avskrivningar | | | | -494 470 | -411 644 |
| | | | | |
| Ingående uppskrivningar | | | | 1 660 748 | 0 |
| Årets uppskrivningar | | | | 0 | 1 660 748 |
| Utgående uppskrivningar | | | | 1 660 748 | 1 660 748 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 7 685 024 | 7 487 814 |
|
| | | | | |
| Not 6. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| Inköp | | | | 15 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 15 000 | 0 |
| | | | | |
| Årets avskrivningar | | | | -3 000 | 0 |
| Utgående avskrivningar | | | | -3 000 | 0 |
| | | | | |
Järnvägsparkenhem AB
559016-71929 (9)
| Not 7. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 6 339 400 | 6 800 200 |
|
| | | | | |
| Not 9. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningar | | | | 8 810 400 | 7 424 200 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 8 810 400 | 7 424 200 |
|
| | | | | |