Otteshagen 1:2-1:7 AB
559016-62691 (9)
Årsredovisning
Otteshagen 1:2-1:7 AB
Organisationsnummer: 559016-6269
Räkenskapsår:
2023-10-01 -
2024-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-03-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Otteshagen 1:2-1:7 AB
559016-62692 (9)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Otteshagen 1:2-1:7 AB äger och förvaltar fastigheterna Lindesberg Otteshagen 1:2-1:7. Bolaget ingår i AB-hem-koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044. |
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Viktiga externa faktorer som påverkat företagets ställning och resultat |
| Höjda energipriser och räntehöjningar har påverkat fastighetsbranschen. |
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av sitt moderbolag. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-10-01 -2024-09-30 | 2022-10-01 -2023-09-30 | 2021-10-01 -2022-09-30 | 2020-10-01 -2021-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 0 | 0 | 1 250 273 | 1 146 528 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 179 827 | 362 614 | 427 512 | 451 799 |
| Balansomslutning (kr) | | 8 128 243 | 7 639 943 | 9 841 519 | 7 678 130 |
| Soliditet (%) | | 15,8 | 12,0 | 8,9 | 10,4 |
Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 490 662 | 331 994 | 40 814 | 913 470 |
| Balanseras i ny räkning | | | 40 814 | -40 814 | 0 |
| Årets resultat | | | | 286 927 | 286 927 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 490 662 | 372 808 | 286 927 | 1 200 397 |
Otteshagen 1:2-1:7 AB
559016-62693 (9)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 372 808 | | | |
| Årets resultat | | 286 927 | | | |
| Summa | | 659 735 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 659 735 | | | |
| Summa | | 659 735 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning |
Otteshagen 1:2-1:7 AB
559016-62694 (9)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2023-10-01 | 2022-10-01 |
| | | 1 | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| HyresintäkterANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | 1 200 839 | 1 338 051 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | | | | 346 000 | 344 000 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 222 409 | 223 942 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 769 248 | 1 905 993 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| FastighetskostnaderANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | -693 807 | -725 869 |
| Övriga externa kostnader | | | | -90 450 | -37 921 |
| Personalkostnader | | | 2 | -463 508 | -445 862 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -102 545 | -85 706 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 350 310 | -1 295 358 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 418 938 | 610 635 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 3 | 1 508 | 35 442 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -240 619 | -283 463 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -239 111 | -248 021 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 179 827 | 362 614 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 273 000 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | 0 | -315 394 |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | 5 | -103 238 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 169 762 | -315 394 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 349 589 | 47 220 |
| Skatt på årets resultat | | | | -63 801 | 0 |
| Övriga skatter | | | | 1 139 | -6 406 |
| Årets resultat | | | | 286 927 | 40 814 |
Otteshagen 1:2-1:7 AB
559016-62695 (9)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 6 | 7 503 545 | 7 098 108 |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 7 | 5 600 | 8 400 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 7 509 145 | 7 106 508 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 8 | 500 000 | 500 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 500 000 | 500 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 8 009 145 | 7 606 508 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 119 048 | 33 434 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 119 048 | 33 434 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 50 | 1 |
| Summa kassa och bank | | | | 50 | 1 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 119 098 | 33 435 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 8 128 243 | 7 639 943 |
Otteshagen 1:2-1:7 AB
559016-62696 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 490 662 | 490 662 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 540 662 | 540 662 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 372 808 | 331 994 |
| Årets resultat | | | | 286 927 | 40 814 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 659 735 | 372 808 |
| Summa eget kapital | | | | 1 200 397 | 913 470 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 103 238 | 0 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 103 238 | 0 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 133 590 | 133 590 |
| Summa avsättningar | | | | 133 590 | 133 590 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 9 | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 1 998 383 | 2 247 044 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 1 998 383 | 2 247 044 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 3 785 550 | 3 808 900 |
| Skulder till koncernföretag | | | | -842 677 | 0 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 140 625 | -114 583 |
| Övriga skulder | | | | 461 859 | 369 040 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 1 147 278 | 282 482 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 4 692 635 | 4 345 839 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 10 | 8 128 243 | 7 639 943 |
| | | | | |
Otteshagen 1:2-1:7 AB
559016-62697 (9)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| Redovisningsprinciper immateriella anläggningstillgångar |
| Materiella och immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5 | år | | | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | | | |
| Stomme 200 år
Tak 50 år
Fasad 30 år
Interiör 30 år
Hiss 30 år
Värmekälla 25 år Markanläggningar 50 år |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter avseende koncernföretag | | | | 0 | 35 000 |
| Ränteintäkter avseende andra företag än koncernföretag | | | | 1 508 | 442 |
| Summa | | | | 1 508 | 35 442 |
| | | | | |
Otteshagen 1:2-1:7 AB
559016-62698 (9)
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -240 619 | -283 463 |
| Summa | | | | -240 619 | -283 463 |
| | | | | |
| Not 5. Förändring av periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Avsättning till periodiseringsfond | | | | -103 238 | 0 |
| Summa | | | | -103 238 | 0 |
| | | | | |
| | | | | |
| Not 6. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 7 116 558 | 6 604 040 |
| Inköp | | | | 0 | 512 518 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 7 116 558 | 7 116 558 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -642 702 | -559 796 |
| Fusion | | | | 505 182 | 0 |
| Årets avskrivningar | | | | -99 745 | -82 906 |
| Utgående avskrivningar | | | | -237 265 | -642 702 |
| | | | | |
| Ingående uppskrivningar | | | | 624 252 | 624 252 |
| Utgående uppskrivningar | | | | 624 252 | 624 252 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 7 503 545 | 7 098 108 |
| | | | | |
| Förvaltningsfastigheter | | | | | |
| Redovisat värde | | | | 7 500 000 | 7 100 000 |
| Verkligt värde | | | | 13 300 000 | 12 900 000 |
| | | | | |
| Värderingar har gjorts internt enligt normal avkastningsbaserad metod, där avkastningskrav hämtats från marknaden på bokslutsdagen. Det avkastningskrav som använts i denna värdering är i genomsnitt 6,75% |
Otteshagen 1:2-1:7 AB
559016-62699 (9)
| Not 7. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 14 000 | 14 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 14 000 | 14 000 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -5 600 | -2 800 |
| Årets avskrivningar | | | | -2 800 | -2 800 |
| Utgående avskrivningar | | | | -8 400 | -5 600 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 5 600 | 8 400 |
| | | | | |
| Not 8. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 500 000 | 3 144 977 |
| Reglerade fordringar | | | | 0 | -2 644 977 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 500 000 | 500 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 500 000 | 500 000 |
| | | | | |
| Not 9. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| | | | | |
| Emedan bolagets banklån skall villkorsändras inom ett år från räkenskapsårets slut föreligger en skyldighet att redovisa dessa i sin helhet som kortfristiga, även när det inte föreligger några förhållanden som talar för att lånen inte skulle komma att förlängas. |
| Not 10. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 10 616 000 | 11 866 000 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 10 616 000 | 11 866 000 |
| | | | | |