Start › Uppsala län › Uppsala
MJ advisor AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 22 | 130 | 228 | 53 | 91 |
| Nettoomsättning | 22 | 130 | 228 | 53 | 91 |
| Rörelsekostnader | 91 | 127 | 155 | 95 | 101 |
| Handelsvaror | 1 | 1 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 81 | 84 | 117 | 58 | 67 |
| Personalkostnader | 8 | 42 | 38 | 37 | 34 |
| Rörelseresultat | −68 | 3 | 73 | −42 | −11 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −5 | 76 | 104 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | −200 | 0 | 58 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | −195 | −76 | −45 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −69 | 3 | 68 | 34 | 93 |
| Bokslutsdispositioner | 37 | 0 | 33 | 50 | 60 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 37 | 0 | 33 | 50 | 60 |
| Resultat före skatt | −31 | 3 | 101 | 84 | 153 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 2 | 23 | 2 | 11 |
| Årets resultat | −31 | 2 | 78 | 81 | 142 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 753 | 817 | 798 | 731 | 671 |
| Anläggningstillgångar | 694 | 685 | 685 | 626 | 550 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 694 | 685 | 685 | 626 | 550 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 694 | 685 | 685 | 626 | 550 |
| Omsättningstillgångar | 59 | 133 | 114 | 105 | 121 |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 65 | 27 | 80 | 9 |
| Kundfordringar | 0 | 58 | 0 | 64 | 0 |
| Övriga fordringar | 11 | – | 0 | 8 | 9 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 7 | 27 | 8 | 0 |
| Kassa och bank | 47 | 68 | 87 | 25 | 113 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 753 | 817 | 798 | 731 | 671 |
| Eget kapital | 666 | 698 | 696 | 617 | 536 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 616 | 648 | 646 | 567 | 486 |
| Balanserat resultat | 648 | 646 | 567 | 486 | 344 |
| Årets resultat | −31 | 2 | 78 | 81 | 142 |
| Obeskattade reserver | 0 | 37 | 37 | 70 | 120 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 37 | 37 | 70 | 120 |
| Kortfristiga skulder | 86 | 82 | 65 | 43 | 15 |
| Leverantörsskulder | 4 | 7 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 5 | 7 | 0 | 4 |
| Övriga skulder | 75 | 63 | 51 | 37 | 7 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 7 | 6 | 4 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat 83% jämfört med föregående år på grund av färre konsultuppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat 43% jämfört med föregående år på grund av färre konsultuppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat 330% jämfört med föregående år på grund av fler konsultuppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat 42% jämfört med föregående år på grund av minskad aktivitet i företaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 689 | 689 | 689 | 826 | 826 | 768 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 63 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 0 | 200 | 0 | 100 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 200 | 276 | 322 |
| Återförda nedskrivningar | – | 0 | 63 | 0 | 159 | – |
Om bolaget
- Adress
- ESKILSGATAN 3 A LGH 1202, 753 28 UPPSALA
- Registrerat
- 2015-05-28
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Företaget tillhandahåller konsulttjänster och kvalificerad rådgivning till teknik och livsmedelsbolag gällande livsvetenskaper och livsmedel inkl drycker. Företaget bedriver även handel med livsmedel och hälsoprodukter inkl. drycker samt förenlig verksamhet. Företaget investerar i företag.
Bankgironummer
- 897-0204
- Mj Advisor AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Uppsala
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-02
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget tillhandahåller konsulttjänster i form av rådgivning, verksamhetsstöd och styrelsehjälp till teknikbolag. Företaget har sitt säte i Uppsala .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.