Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Uddevalla

P.K Healcenter AB

559013-1180AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-09-01 – 2025-08-31

Omsättning 2025
621 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−32 tkr
Årets resultat 2025
−32 tkr
Eget kapital 2025
683 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 621 tkr621 tkr20242024: 745 tkr745 tkr20232023: 822 tkr822 tkr20222022: 932 tkr932 tkr20212021: 1,1 mkr1,1 mkr20202020: 868 tkr868 tkr20192019: 905 tkr905 tkr20182018: 971 tkr971 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 6237488269371 082875
Nettoomsättning 6217458229321 075868
Övriga rörelseintäkter 223567
Rörelsekostnader 660751769802754719
Handelsvaror 9623263818
Övriga externa kostnader 165193169208186187
Personalkostnader 468521544532501487
Av- och nedskrivningar 183132362927
Rörelseresultat −36−357135328156
Finansiella poster 52353−6910
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 551110
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar 0−18−5270––
Räntekostnader och liknande resultatposter 000000
Resultat efter finansiella poster −322011066328156
Bokslutsdispositioner ––084−2239
Förändring av periodiseringsfonder ––062039
Förändring av överavskrivningar ––022−220
Resultat före skatt −3220110149307194
Skatt på årets resultat 0110486643
Årets resultat −3220100101240152

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 799900900891867590
Anläggningstillgångar 60361061157912489
Materiella anläggningstillgångar 725568812489
Inventarier, verktyg och installationer 725568812489
Finansiella anläggningstillgångar 596585555491––
Andra långfristiga fordringar 596585555491––
Omsättningstillgångar 195290289312743501
Kortfristiga fordringar 82786291619
Kundfordringar 13106868
Övriga fordringar 696856134
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –––077
Kassa och bank 113212227303726482
EGET KAPITAL OCH SKULDER 799900900891867590
Eget kapital 683769805768666426
Bundet eget kapital 505050505050
Aktiekapital 505050505050
Fritt eget kapital 633719755718616376
Balanserat resultat 664700655616376224
Årets resultat −3220100101240152
Obeskattade reserver –––08462
Periodiseringsfonder –––06262
Ackumulerade överavskrivningar –––0220
Kortfristiga skulder 11613195123117103
Leverantörsskulder 21006130
Skatteskulder ––0252416
Övriga skulder 10911690877582
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 555555

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Medel att disponera –––718616–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga fordringar

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-31
Anskaffningsvärde 5965855735610
Årets inköp 111212561–
Ackumulerade nedskrivningar 001870–
Årets nedskrivningar ––070–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-312020-08-312019-08-31
Anskaffningsvärde 302302302302302238148
Årets inköp –––06490–
Ackumulerade avskrivningar 295277246214178149123
Årets avskrivningar 183132362927–

Om bolaget

Adress
KRONHJORTSVÄGEN 1, 451 54 UDDEVALLA
Registrerat
2015-05-07
Bransch
Dagspa, bastu och ångbastu

Verksamhet enligt registret

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva friskvård, service inom trädgårds- och bostadsområdet och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

475-4008
PIA MASSAGE & HÄLSA AB
kontrollerat 2026-10-12

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Västra Götalands län, Uddevalla kommun
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-10-14
Programvara
Wolters Kluwer Bokslut

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver frisk- och hälsovårdstjänster och därmed förenlig verksamhet. Verksamheten bedrivs i hyrda lokaler i centrala Uddevalla och kundkretsen består av både privatpersoner och företagskunder. Företaget har sitt säte i Västra Götalands län, Uddevalla kommun .

Väsentliga händelser

Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året gjort en aktieutdelning på 55 000 kronor vid en extra bolagsstämma.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20218 kB Öppna