Genomsyn

Start › Värmlands län › Hammarö

Alltirör Karlstad AB

559010-3759AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1,7 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
146 tkr
Årets resultat 2025
131 tkr
Eget kapital 2025
181 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 1,7 mkr1,7 mkr20242024: 627 tkr627 tkr20232023: 454 tkr454 tkr20222022: 565 tkr565 tkr20212021: 359 tkr359 tkr20202020: 199 tkr199 tkr20192019: 184 tkr184 tkr20182018: 168 tkr168 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 812627454567359199184
Nettoomsättning 1 724627454565359199184
Förändring av lager av produkter i arbete 87––2–––
Övriga rörelseintäkter 1100–––
Rörelsekostnader 1 664711440593342190202
Råvaror och förnödenheter 62031223635722181101
Övriga externa kostnader 437266170173909480
Personalkostnader 568105023–02
Av- och nedskrivningar 39293441311419
Rörelseresultat 148−8414−26179−18
Finansiella poster −3−100000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0010000
Räntekostnader och liknande resultatposter 3110000
Resultat efter finansiella poster 146−8514−26179−18
Resultat före skatt 146−8514−26179−18
Skatt på årets resultat 15––00––
Årets resultat 131−8514−26169−18

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 6372552621861748876
Anläggningstillgångar 2003967101923044
Materiella anläggningstillgångar 2003967101923044
Maskiner och andra tekniska anläggningar 103967101882334
Inventarier, verktyg och installationer 1900004710
Omsättningstillgångar 43721719585825932
Varulager m.m. 1941071072422––
Färdiga varor och handelsvaror 1941071072422––
Kortfristiga fordringar 161827742422621
Kundfordringar 1185356152486
Övriga fordringar 43182225111014
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 01103782
Kassa och bank 82281118183310
EGET KAPITAL OCH SKULDER 6372552621861748876
Eget kapital 181506551766757
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Ej registrerat aktiekapital ––––000
Uppskrivningsfond ––––000
Reservfond ––––000
Fritt eget kapital 131015126177
Överkursfond ––––000
Balanserat resultat 08512610725
Årets resultat 131−8514−26169−18
Kortfristiga skulder 456206198135982219
Leverantörsskulder 12813412011965410
Skatteskulder 5––––01
Övriga skulder 1646570926113
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 159777775

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag 0000–––
Medel att disponera ––––2617–

ÄgarfinansieringBelopp i tkr

Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.

Post2025202420232022202120202019
Tillfört aktieägartillskott –70–––––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Spridningen av coronaviruset har inte haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. Men på grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten. Företaget har fortsatt vidtagit kostnadsreducerande åtgärder men har inte erhållit statliga stöd.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-312018-12-31
Anskaffningsvärde 21717171717171717
Årets inköp 200–––––––
Ackumulerade avskrivningar 28171717131073
Årets avskrivningar 11–03333–

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-312018-12-31
Anskaffningsvärde 222222222222172797955
Årets inköp –––5093024–
Ackumulerade avskrivningar 21218415512284574630
Årets avskrivningar 29293338281116–

Om bolaget

Adress
SUNDVÄGEN 10, 663 41 HAMMARÖ
Registrerat
2015-04-14
Bransch
Metallegoarbeten

Verksamhet enligt registret

Rörkonstruktioner till fordon och industri.

Bankgironummer

281-1529
Alltirör Karlstad AB
kontrollerat 2026-10-12
5927-8333
Alltirör Karlstad AB
kontrollerat 2026-10-12

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-07-31
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget registrerades 2015-04-14 och bolagets verksamhet består av tillverkning av rörkonstruktioner till fordon och industri.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna
20218 kB Öppna
20209 kB Öppna