Stenbacksskolan 5 AB
559009-50051 (11)
Årsredovisning
Stenbacksskolan 5 AB
Organisationsnummer: 559009-5005
Räkenskapsår:
2024-10-01 -
2025-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
8
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-03-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Stenbacksskolan 5 AB
559009-50052 (11)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Stenbacksskolan 5 AB äger och förvaltar fastigheten Sandviken Stenbacksskolan 5. Bolaget ingår i AB-hem-koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044. |
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av sitt moderbolag. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | | 2024-10-01 -2025-09-30 | 2023-10-01 -2024-09-30 | 2022-10-01 -2023-09-30 | 2021-10-01 -2022-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 0 | 0 | 0 | 1 402 504 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 1 025 517 | 678 676 | 685 243 | 791 364 |
| Balansomslutning (kr) | | 14 540 874 | 11 843 629 | 12 708 250 | 11 037 213 |
| Soliditet (%) | | 10,9 | 13,6 | 10,5 | 11,6 |
| Hyresintäkter (kr) ANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | 1 661 533 | 1 550 629 | 1 479 517 | 0 |
Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 1 125 762 | 160 211 | 219 654 | 1 555 627 |
| Balanseras i ny räkning | | | 219 654 | -219 654 | 0 |
| Årets resultat | | | | -25 921 | -25 921 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 125 762 | 379 865 | -25 921 | 1 529 706 |
Stenbacksskolan 5 AB
559009-50053 (11)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 379 865 | | | |
| Årets resultat | | -25 921 | | | |
| Summa | | 353 944 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 353 944 | | | |
| Summa | | 353 944 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning |
Stenbacksskolan 5 AB
559009-50054 (11)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2024-10-01 | 2023-10-01 |
| | | 1 | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| | | | | |
| Rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| HyresintäkterANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | 1 661 533 | 1 550 629 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | | | | 280 000 | 240 000 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 7 903 | 104 436 |
| Summa rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 949 436 | 1 895 065 |
| | | | | |
| Rörelsens kostnader | | | | | |
| FastighetskostnaderANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | -528 992 | -519 491 |
| Övriga externa kostnader | | | | -25 517 | -99 019 |
| Personalkostnader | | | 2 | -345 183 | -318 523 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -102 093 | -95 738 |
| Summa rörelsens kostnader | | | | -1 001 785 | -1 032 771 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 947 651 | 862 294 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 3 | 412 464 | 412 500 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -334 598 | -596 118 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | 77 866 | -183 618 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 1 025 517 | 678 676 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -1 051 438 | -348 000 |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | 5 | 0 | -69 603 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -1 051 438 | -417 603 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -25 921 | 261 073 |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | -43 015 |
| Övriga skatter | | | | 0 | 1 596 |
| Årets resultat | | | | -25 921 | 219 654 |
Stenbacksskolan 5 AB
559009-50055 (11)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 6 | 13 897 207 | 8 876 144 |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 7 | 0 | 0 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 13 897 207 | 8 876 144 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 8 | 0 | 2 935 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 2 935 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 13 897 207 | 11 811 144 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 643 583 | 32 395 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 643 583 | 32 395 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 84 | 90 |
| Summa kassa och bank | | | | 84 | 90 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 643 667 | 32 485 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 14 540 874 | 11 843 629 |
Stenbacksskolan 5 AB
559009-50056 (11)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 1 125 762 | 1 125 762 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 1 175 762 | 1 175 762 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 379 865 | 160 211 |
| Årets resultat | | | | -25 921 | 219 654 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 353 944 | 379 865 |
| Summa eget kapital | | | | 1 529 706 | 1 555 627 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 69 603 | 69 603 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 69 603 | 69 603 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 306 505 | 306 505 |
| Summa avsättningar | | | | 306 505 | 306 505 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 9 | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 3 106 569 | 1 149 946 |
| Övriga skulder | | | | 738 799 | 1 045 049 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 3 845 368 | 2 194 995 |
| | | | | |
Stenbacksskolan 5 AB
559009-50057 (11)
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 7 022 000 | 6 997 500 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | -569 946 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 28 431 | 84 885 |
| Övriga skulder | | | | 283 621 | 343 538 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 1 455 640 | 860 922 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 8 789 692 | 7 716 899 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 10 | 14 540 874 | 11 843 629 |
| | | | | |
Stenbacksskolan 5 AB
559009-50058 (11)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| Intäkter |
Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Ersättning i form av ränta, royalty eller utdelning redovisas som intäkt när det är sannolikt att företaget kommer att få de ekonomiska fördelar som är förknippade med transaktionen och när inkomsten kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Ränta redovisas som intäkt enligt den så kallade effektivräntemetoden. Royalty periodiseras i enlighet upplysningar med den aktuella överenskommelsens ekonomiska innebörd. Utdelning redovisas företagets rätt till betalning är säkerställd. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar immateriella anläggningstillgångar |
| Materiella och immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjande perioder. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5 | år | | | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | | | |
| Stomme 200 år
Tak 50 år
Fasad 30 år
Interiör 30 år
Hiss 30 år
Värmekälla 25 år Markanläggningar 50 år |
| Andelar i koncernföretag, intresseföretag, gemensamt styrda företag och företag som det finns ägarintresse i |
| Närmast överordnade moderföretag som upprättar koncernredovisning i vilken företaget ingår är Annika Backlund AB (org.nr. 556783-1044) med säte i Örebro. |
Stenbacksskolan 5 AB
559009-50059 (11)
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
| | | | 2024-10-01 | 2023-10-01 |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Not 3. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2024-10-01 | 2023-10-01 |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter avseende koncernföretag | | | | 412 500 | 412 500 |
| Ränteintäkter avseende andra företag än koncernföretag | | | | -36 | 0 |
| Summa | | | | 412 464 | 412 500 |
| | | | | |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2024-10-01 | 2023-10-01 |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -25 000 | -25 000 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -309 598 | -571 118 |
| Summa | | | | -334 598 | -596 118 |
| | | | | |
| Not 5. Förändring av periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2024-10-01 | 2023-10-01 |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| Avsättning till periodiseringsfond | | | | 0 | -69 603 |
| Summa | | | | 0 | -69 603 |
| | | | | |
| | | | | |
Stenbacksskolan 5 AB
559009-500510 (11)
| Not 6. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 8 382 883 | 8 085 388 |
| Inköp | | | | 5 123 156 | 297 495 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 13 506 039 | 8 382 883 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -939 006 | -847 268 |
| Årets avskrivningar | | | | -102 093 | -91 738 |
| Utgående avskrivningar | | | | -1 041 099 | -939 006 |
| | | | | |
| Ingående uppskrivningar | | | | 1 432 267 | 1 432 267 |
| Utgående uppskrivningar | | | | 1 432 267 | 1 432 267 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 13 897 207 | 8 876 144 |
| | | | | |
| Förvaltningsfastigheter | | | | | |
| Redovisat värde | | | | 9 100 000 | 8 900 000 |
| Verkligt värde | | | | 14 700 000 | 15 700 000 |
| | | | | |
| Värdering av koncernens fastighetsbestånd har utförts av Forum Fastighetsekonomi inför bokslutsdagen. Det avkastningskrav som använts i värderingarna har varit i genomsnitt 7%. |
| Not 7. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 20 000 | 20 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 20 000 | 20 000 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -20 000 | -16 000 |
| Årets avskrivningar | | | | 0 | -4 000 |
| Utgående avskrivningar | | | | -20 000 | -20 000 |
| | | | | |
Stenbacksskolan 5 AB
559009-500511 (11)
| Not 8. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 2 935 000 | 4 000 000 |
| Reglerade fordringar | | | | 0 | -1 065 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 2 935 000 | 2 935 000 |
| | | | | |
| Reglerade fordringar | | | | -2 935 000 | 0 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -2 935 000 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 0 | 2 935 000 |
| | | | | |
| Not 9. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| 0 | | | | 0 | 1 500 000 |
| | | | | |
| Emedan bolagets banklån skall villkorsändras inom ett år från räkenskapsårets slut föreligger en skyldighet att redovisa dessa i sin helhet som kortfristiga, även när det inte föreligger några förhållanden som talar för att lånen inte skulle komma att förlängas. |
| Not 10. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 13 134 000 | 13 134 000 |
| | | | | |
| Ställda säkerheter till förmån för andra | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 3 000 000 | 3 000 000 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 16 134 000 | 16 134 000 |
| | | | | |