Stenbacksskolan 5 AB
559009-50051 (11)
Årsredovisning
Stenbacksskolan 5 AB
Organisationsnummer: 559009-5005
Räkenskapsår:
2023-10-01 -
2024-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
8
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-03-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Stenbacksskolan 5 AB
559009-50052 (11)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Stenbacksskolan 5 AB äger och förvaltar fastigheten Sandviken Stenbacksskolan 5. Bolaget ingår i AB-hem-koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044. |
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av sitt moderbolag. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-10-01 -2024-09-30 | 2022-10-01 -2023-09-30 | 2021-10-01 -2022-09-30 | 2020-10-01 -2021-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 0 | 0 | 1 402 504 | 1 378 990 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 678 676 | 685 243 | 791 364 | 765 019 |
| Balansomslutning (kr) | | 11 843 629 | 12 708 250 | 11 037 213 | 12 418 515 |
| Soliditet (%) | | 13,6 | 10,5 | 11,6 | 9,5 |
Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 1 125 762 | 100 250 | 59 961 | 1 335 973 |
| Balanseras i ny räkning | | | 59 961 | -59 961 | 0 |
| Årets resultat | | | | 219 654 | 219 654 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 125 762 | 160 211 | 219 654 | 1 555 627 |
Stenbacksskolan 5 AB
559009-50053 (11)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 160 211 | | | |
| Årets resultat | | 219 654 | | | |
| Summa | | 379 865 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 379 865 | | | |
| Summa | | 379 865 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning |
Stenbacksskolan 5 AB
559009-50054 (11)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2023-10-01 | 2022-10-01 |
| | | 1 | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| HyresintäkterANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | 1 550 629 | 1 479 517 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | | | | 240 000 | 200 000 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 104 436 | 192 336 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 895 065 | 1 871 853 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| FastighetskostnaderANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | -519 491 | -650 240 |
| Övriga externa kostnader | | | | -99 019 | -18 221 |
| Personalkostnader | | | 2 | -318 523 | -275 261 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -95 738 | -85 822 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 032 771 | -1 029 544 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 862 294 | 842 309 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 3 | 412 500 | 672 912 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -596 118 | -829 978 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -183 618 | -157 066 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 678 676 | 685 243 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -348 000 | -625 282 |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | 5 | -69 603 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -417 603 | -625 282 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 261 073 | 59 961 |
| Skatt på årets resultat | | | | -43 015 | 0 |
| Övriga skatter | | | | 1 596 | 0 |
| Årets resultat | | | | 219 654 | 59 961 |
Stenbacksskolan 5 AB
559009-50055 (11)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 6 | 8 876 144 | 8 670 387 |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 7 | 0 | 4 000 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 8 876 144 | 8 674 387 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 8 | 2 935 000 | 4 000 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 2 935 000 | 4 000 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 11 811 144 | 12 674 387 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 32 395 | 33 374 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 32 395 | 33 374 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 90 | 489 |
| Summa kassa och bank | | | | 90 | 489 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 32 485 | 33 863 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 11 843 629 | 12 708 250 |
Stenbacksskolan 5 AB
559009-50056 (11)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 1 125 762 | 1 125 762 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 1 175 762 | 1 175 762 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 160 211 | 100 250 |
| Årets resultat | | | | 219 654 | 59 961 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 379 865 | 160 211 |
| Summa eget kapital | | | | 1 555 627 | 1 335 973 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 69 603 | 0 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 69 603 | 0 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 306 505 | 306 505 |
| Summa avsättningar | | | | 306 505 | 306 505 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 9 | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 1 149 946 | 2 000 123 |
| Övriga skulder | | | | 1 045 049 | 628 799 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 2 194 995 | 2 628 922 |
| | | | | |
Stenbacksskolan 5 AB
559009-50057 (11)
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 6 997 500 | 7 095 500 |
| Skulder till koncernföretag | | | | -569 946 | 0 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 84 885 | 6 324 |
| Övriga skulder | | | | 343 538 | 1 103 331 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 860 922 | 231 695 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 7 716 899 | 8 436 850 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 10 | 11 843 629 | 12 708 250 |
| | | | | |
Stenbacksskolan 5 AB
559009-50058 (11)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| Intäkter |
Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Ersättning i form av ränta, royalty eller utdelning redovisas som intäkt när det är sannolikt att företaget kommer att få de ekonomiska fördelar som är förknippade med transaktionen och när inkomsten kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Ränta redovisas som intäkt enligt den så kallade effektivräntemetoden. Royalty periodiseras i enlighet upplysningar med den aktuella överenskommelsens ekonomiska innebörd. Utdelning redovisas företagets rätt till betalning är säkerställd. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar immateriella anläggningstillgångar |
| Materiella och immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjande perioder. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5 | år | | | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | | | |
| Stomme 200 år
Tak 50 år
Fasad 30 år
Interiör 30 år
Hiss 30 år
Värmekälla 25 år Markanläggningar 50 år |
| Andelar i koncernföretag, intresseföretag, gemensamt styrda företag och företag som det finns ägarintresse i |
| Närmast överordnade moderföretag som upprättar koncernredovisning i vilken företaget ingår är Annika Backlund AB (org.nr. 556783-1044) med säte i Örebro. |
Stenbacksskolan 5 AB
559009-50059 (11)
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter avseende koncernföretag | | | | 412 500 | 672 500 |
| Ränteintäkter avseende andra företag än koncernföretag | | | | 0 | 412 |
| Summa | | | | 412 500 | 672 912 |
| | | | | |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -25 000 | -75 000 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -571 118 | -754 978 |
| Summa | | | | -596 118 | -829 978 |
| | | | | |
| Not 5. Förändring av periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Avsättning till periodiseringsfond | | | | -69 603 | 0 |
| Summa | | | | -69 603 | 0 |
| | | | | |
| | | | | |
Stenbacksskolan 5 AB
559009-500510 (11)
| Not 6. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 8 085 388 | 7 853 388 |
| Inköp | | | | 297 495 | 232 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 8 382 883 | 8 085 388 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -847 268 | -765 446 |
| Årets avskrivningar | | | | -91 738 | -81 822 |
| Utgående avskrivningar | | | | -939 006 | -847 268 |
| | | | | |
| Ingående uppskrivningar | | | | 1 432 267 | 1 432 267 |
| Utgående uppskrivningar | | | | 1 432 267 | 1 432 267 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 8 876 144 | 8 670 387 |
| | | | | |
| Förvaltningsfastigheter | | | | | |
| Redovisat värde | | | | 8 900 000 | 8 700 000 |
| Verkligt värde | | | | 15 700 000 | 15 600 000 |
| | | | | |
| Värderingar har gjorts internt enligt normal avkastningsbaserad metod, där avkastningskrav hämtats från marknaden på bokslutsdagen. Det avkastningskrav som använts i denna värdering är i genomsnitt 6,25%. |
| Not 7. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 20 000 | 20 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 20 000 | 20 000 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -16 000 | -12 000 |
| Årets avskrivningar | | | | -4 000 | -4 000 |
| Utgående avskrivningar | | | | -20 000 | -16 000 |
| | | | | |
Stenbacksskolan 5 AB
559009-500511 (11)
| Not 8. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 4 000 000 | 2 500 000 |
| Tillkommande fordringar | | | | 0 | 1 500 000 |
| Reglerade fordringar | | | | -1 065 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 2 935 000 | 4 000 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 2 935 000 | 4 000 000 |
| | | | | |
| Not 9. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Moderbolag | | | | 1 500 000 | 1 500 000 |
| | | | | |
| Emedan bolagets banklån skall villkorsändras inom ett år från räkenskapsårets slut föreligger en skyldighet att redovisa dessa i sin helhet som kortfristiga, även när det inte föreligger några förhållanden som talar för att lånen inte skulle komma att förlängas. |
| Not 10. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 13 134 000 | 13 134 000 |
| | | | | |
| Ställda säkerheter till förmån för andra | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 3 000 000 | 0 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 16 134 000 | 13 134 000 |
| | | | | |