Förvaltningsberättelse
Styrelsen för Ludvigsson & Partner AB, 559008-2664, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2021-01-01 - 2021-12-31.
Verksamheten
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholms län registrerades år 2015 och skall som holdinbolag äga, styra och utveckla verksamheten inom koncernen, samt förvalta fast och lös egendom.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Under räkenskapsårets fortgår en global pandemi, covid-19, som drabbat världen med långtgående konsekvenser för både samhälle och företagande.
Flerårsöversikt
| Nettoomsättning |
684 |
|
0 |
| Resultat efter finansiella poster |
841 |
-55 |
-30 |
| Soliditet % |
57 |
54 |
81 |
Förändringar i eget kapital
| Belopp vid årets ingång |
50 000 |
0 |
0 |
0 |
| Belopp vid årets utgång |
50 000 |
0 |
0 |
0 |
| Belopp vid årets ingång |
0 |
419 714 |
-54 796 |
| Utdelning |
|
-170 000 |
|
| Balanseras i ny räkning |
|
-54 796 |
54 796 |
| Årets resultat |
|
|
764 381 |
| Belopp vid årets utgång |
0 |
194 918 |
764 381 |
Resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
194 918 |
| Årets resultat |
764 381 |
| Summa |
959 299 |
Noter
Belopp i kr om inget annat anges.
Not 1 Redovisningsprinciper
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag (K2).
Avskrivning
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod.
Följande avskrivningstider tillämpas:
Materiella anläggningstillgångar
| Inventarier, verktyg och installationer |
5 |
Not 2 Medelantalet anställda
Företaget har inte haft några anställda under räkenskapsåret.
Not 3 Inventarier, verktyg och installationer
| Ingående anskaffningsvärden |
169 850 |
147 462 |
| Inköp |
133 975 |
22 388 |
| Utgående anskaffningsvärden |
303 825 |
169 850 |
| Ingående avskrivningar |
-109 385 |
-75 415 |
| Årets avskrivningar |
-60 765 |
-33 970 |
| Utgående avskrivningar |
-170 150 |
-109 385 |
| Redovisat värde |
133 675 |
60 465 |
Not 4 Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
| Ingående anskaffningsvärden |
311 754 |
240 087 |
| Inköp |
0 |
5 000 |
| Omklassificeringar m.m. |
0 |
66 667 |
| Utgående anskaffningsvärden |
311 754 |
311 754 |
| Redovisat värde |
311 754 |
311 754 |
Innehav av andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
Uppgifter om intresseföretag och gemensamt styrda företag
|
Medhouse ApS |
36702893 |
Hörsholm Danmark |
|
Wecure Pharma Nordic AB |
559162-5818 |
Stockholm Sverige |
Innehav av intresseföretag och gemensamt styrda företag
|
Medhouse ApS |
33 |
25 087 |
|
Wecure Pharma Nordic AB |
33 |
286 667 |
Not 5 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Efter räkenskapsårets fortgår en global pandemi, covid-19, som drabbat världen med långtgående konsekvenser för både samhälle och företagande. Ledning och styrelse följer noga utvecklingen men bedömer för närvarande att detta inte har någon påverkan på bolagets fortlevnad.