Start › Stockholms län › Täby
MD Innotech AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 064 | 1 247 | 946 | 942 | 1 213 | 282 | 967 | 1 065 | 910 |
| Nettoomsättning | 1 064 | 1 247 | 946 | 942 | 1 213 | 282 | 967 | 1 065 | 910 |
| Rörelsekostnader | 950 | 984 | 877 | 723 | 833 | 346 | 788 | 657 | 668 |
| Handelsvaror | 3 | 0 | 1 | 29 | 25 | 2 | 16 | 0 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 122 | 151 | 163 | 98 | 154 | 123 | 173 | 42 | 83 |
| Personalkostnader | 825 | 832 | 713 | 596 | 653 | 221 | 598 | 615 | 576 |
| Rörelseresultat | 114 | 263 | 69 | 219 | 380 | −64 | 179 | 408 | 242 |
| Finansiella poster | 2 | 2 | 1 | 0 | −6 | 0 | 0 | 0 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 2 | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | −1 | 0 | 6 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 116 | 265 | 70 | 219 | 374 | −64 | 180 | 407 | 240 |
| Bokslutsdispositioner | 3 | 7 | 0 | −56 | −83 | 12 | −45 | −102 | −12 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 3 | 7 | 0 | −56 | −83 | 12 | −45 | −102 | −12 |
| Resultat före skatt | 119 | 272 | 70 | 163 | 291 | −51 | 135 | 305 | 227 |
| Skatt på årets resultat | 36 | 59 | 17 | 35 | 51 | 0 | 29 | 67 | 8 |
| Årets resultat | 84 | 213 | 53 | 128 | 240 | −51 | 106 | 238 | 219 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 966 | 1 129 | 1 224 | 1 390 | 1 244 | 846 | 1 005 | 974 | 532 |
| Omsättningstillgångar | 966 | 1 129 | 1 224 | 1 390 | 1 244 | 846 | 1 005 | 974 | 532 |
| Kortfristiga fordringar | 508 | 511 | 278 | 498 | 341 | 411 | 460 | 260 | 0 |
| Kundfordringar | 336 | 332 | 126 | 113 | 0 | 110 | 211 | 121 | 0 |
| Övriga fordringar | 172 | 178 | 152 | 145 | 96 | 247 | 160 | 139 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 239 | 245 | 54 | 90 | – | – |
| Kassa och bank | 458 | 618 | 947 | 892 | 903 | 436 | 545 | 714 | 532 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 966 | 1 129 | 1 224 | 1 390 | 1 244 | 846 | 1 005 | 974 | 532 |
| Eget kapital | 397 | 513 | 500 | 646 | 718 | 478 | 529 | 573 | 527 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 347 | 463 | 450 | 596 | 668 | 428 | 479 | 523 | 477 |
| Balanserat resultat | 263 | 250 | 396 | 468 | 428 | 479 | 373 | 285 | 258 |
| Årets resultat | 84 | 213 | 53 | 128 | 240 | −51 | 106 | 238 | 219 |
| Obeskattade reserver | 276 | 278 | 286 | 286 | 230 | 147 | 159 | 114 | 12 |
| Periodiseringsfonder | 276 | 278 | 286 | 286 | 230 | 147 | 159 | 114 | 12 |
| Långfristiga skulder | 184 | 187 | 383 | 398 | 162 | 151 | 152 | 152 | 0 |
| Övriga skulder | 184 | 187 | 383 | 398 | 162 | 151 | 152 | 152 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 110 | 150 | 56 | 60 | 135 | 71 | 165 | 134 | −7 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 4 | 0 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 6 | 11 | 17 | 10 | 0 | 13 | 11 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 22 | 11 | 12 | 24 | 23 | −79 |
| Övriga skulder | 95 | 132 | 26 | 18 | 91 | 38 | 122 | 110 | 72 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 9 | 9 | 33 | 8 | 7 | 1 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 100 | 200 | 200 | 190 | 200 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 668 | 428 | 479 | 523 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningens ökning på 32% beror på en ökad efterfrågan av företagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% tack vare att pandemin nu är över samt att företagsledare nu är tillbaka efter föräldrarledighet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker på grund av innehavarens föräldraledighet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Med tanke på den rådande pandemin samt föräldraledighet så har bolaget varit mindre aktivt än normalt. Men beräknas vara tillbaka i full aktivitet till hösten när restriktionerna i samhället lättar.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter verksamhetsårets slut har samhället i stort drabats av en pandemi vilket påverkar många delar av samhället på olika sätt. Påverkan på bolaget har dock varit begränsad.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- ASPGRÄND 5, 187 34 TÄBY
- Registrerat
- 2015-03-18
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska driva produktutveckling, konceptutveckling, prototyptillverkning, produktdesign inom huvudsakligen mekanik och mekatronik som både konsultverksamhet samt i egen regi.
Bankgironummer
- 867-1679
- MD Innotech AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-09
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver teknisk konsultverksamhet inom industriteknik. Företaget har sitt säte i Täby, Stockholms län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.