Start › Kalmar län › Borgholm
Västra Sörby Kultursnickeri AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 674 | 2 664 | 4 081 | 1 565 |
| Nettoomsättning | 2 560 | 2 597 | 4 048 | 1 537 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 44 | 66 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 71 | 0 | 32 | 28 |
| Rörelsekostnader | 3 355 | 2 804 | 3 129 | 1 564 |
| Råvaror och förnödenheter | 630 | 778 | 897 | 277 |
| Övriga externa kostnader | 678 | 558 | 406 | 197 |
| Personalkostnader | 1 827 | 1 292 | 1 633 | 879 |
| Av- och nedskrivningar | 219 | 176 | 194 | 211 |
| Rörelseresultat | −681 | −140 | 951 | 0 |
| Finansiella poster | −1 | −2 | −3 | −5 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 2 | 3 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | −682 | −142 | 948 | −4 |
| Resultat före skatt | −682 | −142 | 948 | −4 |
| Årets resultat | −682 | −142 | 948 | −4 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 7 957 | 1 843 | 1 693 | 1 530 |
| Anläggningstillgångar | 6 601 | 1 249 | 651 | 845 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 8 | 16 | 24 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 0 | 8 | 16 | 24 |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 601 | 1 241 | 635 | 821 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 2 866 | 467 | 635 | 821 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 3 735 | 774 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 356 | 594 | 1 042 | 685 |
| Varulager m.m. | 305 | 201 | 131 | 76 |
| Råvaror och förnödenheter | 305 | 201 | 131 | 76 |
| Kortfristiga fordringar | 429 | 212 | 195 | 85 |
| Kundfordringar | 6 | 78 | 163 | 75 |
| Övriga fordringar | 409 | 134 | 32 | 9 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 14 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 622 | 181 | 716 | 525 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 7 957 | 1 843 | 1 693 | 1 530 |
| Eget kapital | 112 | 294 | 994 | 46 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 62 | 244 | 944 | −4 |
| Balanserat resultat | 744 | 386 | −4 | 0 |
| Årets resultat | −682 | −142 | 948 | −4 |
| Långfristiga skulder | 7 008 | 1 008 | 0 | 977 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 3 |
| Övriga skulder | 7 008 | 1 008 | 0 | 973 |
| Kortfristiga skulder | 837 | 541 | 699 | 507 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 3 | 40 |
| Leverantörsskulder | 442 | 256 | 81 | 27 |
| Skatteskulder | 11 | 14 | 8 | 6 |
| Övriga skulder | 73 | 61 | 306 | 215 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 311 | 167 | 191 | 113 |
| Företagsinteckningar | – | – | 200 | 200 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 944 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 500 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Västra Sörby Kultursnickeri AB för räkenskapsåret 2023-05-01 -- 2024-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Västra Sörby Kultursnickeri ABs finansiella ställning per den 30 april 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Västra Sörby Kultursnickeri AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Västra Sörby Kultursnickeri AB för räkenskapsåret 2021-05-01 -- 2022-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Västra Sörby Kultursnickeri ABs finansiella ställning per den 30 april 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Västra Sörby Kultursnickeri AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-04-30 | 2023-05-01 | 2023-04-30 | 2022-05-01 | 2022-04-30 | 2021-05-01 | 2021-04-30 | 2020-05-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 193 | 1 582 | 1 582 | 1 582 | 1 582 | 1 582 | 1 582 | 1 433 |
| Årets inköp | 2 611 | – | 0 | – | 0 | – | 150 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 327 | 1 116 | 1 116 | 947 | 947 | 762 | 762 | 559 |
| Årets avskrivningar | 211 | – | 168 | – | 186 | – | 203 | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2024-04-30 | 2023-05-01 | 2023-04-30 | 2022-05-01 | 2022-04-30 | 2021-05-01 | 2021-04-30 | 2020-05-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Ackumulerade avskrivningar | 40 | 32 | 32 | 24 | – | – | – | – |
| Årets avskrivningar | 8 | – | 8 | – | 8 | – | 8 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2024-04-30 | 2023-05-01 | 2023-04-30 | 2022-05-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 735 | 774 | 774 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- VÄSTRA SÖRBYS BYGATA 6, 387 92 BORGHOLM
- Registrerat
- 2015-03-13
- Bransch
- Tillverkning av dörrar och fönster av trä
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall driva snickeri- och byggnadsverksamhet, handel med byggmaterial och verktyg samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget äger även rätt att handla med värdepapper samt äga fastighet.
Bankgironummer
- 786-3244
- Västra Sörby Kultursnickeri AB
kontrollerat 2026-10-12
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-08
- Annonser totalt
- 3
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-02-14
- Senaste annonsen
- 2023-06-21
Annonser per år
| År | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Annonser | 2 | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Borgholm.
- Revision
- Ja
- Årsstämma
- 2024-09-03
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver snickeri- och byggnadsverksamhet.
Väsentliga händelser
Under året har ett nytt snickeri uppförts på samma tomt där nuvarande verksamhet bedrivs. Den nya byggnaden stå färdig i september 2024. Den kommer möjliggöra en signifikant höjning av produktionskapaciteten.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.