Start › Stockholms län › Stockholm
First Feb AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 899 | 1 255 | 876 | 1 203 | 978 | 684 | 876 |
| Nettoomsättning | 1 899 | 1 255 | 866 | 1 093 | 980 | 617 | 876 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 10 | 110 | −2 | 68 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 475 | 1 197 | 779 | 1 188 | 980 | 711 | 761 |
| Råvaror och förnödenheter | 257 | 72 | 24 | 8 | 4 | 4 | 1 |
| Handelsvaror | – | 0 | 25 | 0 | 3 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 272 | 260 | 351 | 434 | 121 | 79 | 76 |
| Personalkostnader | 849 | 768 | 283 | 649 | 771 | 624 | 684 |
| Av- och nedskrivningar | 96 | 96 | 96 | 96 | 81 | 4 | 0 |
| Rörelseresultat | 424 | 58 | 97 | 15 | −2 | −27 | 115 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 425 | 58 | 97 | 15 | −2 | −27 | 115 |
| Bokslutsdispositioner | −81 | 0 | −24 | – | 0 | 25 | −29 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −81 | 0 | −24 | – | 0 | 25 | −29 |
| Resultat före skatt | 344 | 58 | 73 | 15 | −2 | −2 | 86 |
| Skatt på årets resultat | 72 | 12 | 15 | 3 | – | 0 | 19 |
| Årets resultat | 272 | 45 | 58 | 12 | −2 | −2 | 67 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 950 | 695 | 530 | 868 | 644 | 289 | 297 |
| Anläggningstillgångar | 11 | 107 | 203 | 300 | 320 | 15 | 0 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 77 | 154 | 231 | 308 | – | – |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 0 | 77 | 154 | 231 | 308 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 11 | 30 | 49 | 69 | 12 | 15 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 11 | 30 | 49 | 69 | 12 | 15 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 939 | 588 | 327 | 568 | 324 | 273 | 297 |
| Kortfristiga fordringar | 337 | 380 | 56 | 242 | 111 | 161 | 115 |
| Kundfordringar | 314 | 314 | 0 | 182 | 89 | 161 | 115 |
| Övriga fordringar | −19 | 27 | 18 | 29 | 20 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 42 | 39 | 38 | 30 | 3 | – | – |
| Kassa och bank | 601 | 208 | 271 | 327 | 213 | 112 | 182 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 950 | 695 | 530 | 868 | 644 | 289 | 297 |
| Eget kapital | 434 | 162 | 117 | 59 | 47 | 49 | 131 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 384 | 112 | 67 | 9 | −3 | −1 | 81 |
| Balanserat resultat | 112 | 67 | 9 | −3 | −1 | 1 | 14 |
| Årets resultat | 272 | 45 | 58 | 12 | −2 | −2 | 67 |
| Obeskattade reserver | 124 | 43 | 43 | 19 | 19 | 19 | 44 |
| Periodiseringsfonder | 124 | 43 | 43 | 19 | 19 | 19 | 44 |
| Kortfristiga skulder | 392 | 490 | 371 | 790 | 578 | 221 | 123 |
| Leverantörsskulder | 19 | 26 | 17 | 17 | 5 | 2 | 16 |
| Skatteskulder | 3 | 3 | 3 | 3 | 0 | 17 | 22 |
| Övriga skulder | 345 | 441 | 335 | 739 | 563 | 192 | 75 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 25 | 21 | 16 | 31 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 384 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 9 | −3 | −1 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30 procent jämfört med föregående år. Ökningen beror främst på ett ökat antal kunder och högre försäljningsvolymer.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga att det har kommit in nya uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av ökat antal uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 385 | 385 | 385 | 385 | 385 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 385 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 385 | 308 | 231 | 154 | 77 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 77 | 77 | 77 | 77 | 77 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 95 | 95 | 95 | 95 | 19 | 19 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 76 | – | 19 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 84 | 65 | 46 | 27 | 8 | 4 | – |
| Årets avskrivningar | 19 | 19 | 19 | 19 | 4 | 4 | – |
Om bolaget
- Adress
- STORA NYGATAN 38, 111 27 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-02-12
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom dataprogrammering, datasystem och grafisk design, förvalta och handla med värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 710-4573
- First Feb AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-17
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom dataprogrammering, datasystem och grafisk design, förvalta och handla med värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm län,Stockholm kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.