Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Falköping

Richard Löfving AB

559001-6662AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-07-01 – 2026-06-30

Omsättning 2026
1,2 mkr
Resultat efter fin. poster 2026
105 tkr
Årets resultat 2026
83 tkr
Eget kapital 2026
300 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20262026: 1,2 mkr1,2 mkr20252025: 1,3 mkr1,3 mkr20242024: 1,2 mkr1,2 mkr20232023: 1,3 mkr1,3 mkr20222022: 1,2 mkr1,2 mkr20212021: 1,3 mkr1,3 mkr20202020: 1,2 mkr1,2 mkr20192019: 1,2 mkr1,2 mkr20182018: 1,3 mkr1,3 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2026202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 3891 3191 2191 2621 3411 2901 221
Nettoomsättning 1 2181 3161 2161 2591 2431 2871 221
Övriga rörelseintäkter 1713339830
Rörelsekostnader 1 2851 3121 1611 2411 2781 2161 128
Handelsvaror 0117768445
Övriga externa kostnader 221242297309330282271
Personalkostnader 1 0551 065847925880890852
Av- och nedskrivningar 103–––––
Rörelseresultat 10375822637493
Finansiella poster 2200000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 2200–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 0000000
Resultat efter finansiella poster 10585822637493
Resultat före skatt 10585822637493
Skatt på årets resultat 233135131621
Årets resultat 8354517505872

BalansräkningBelopp i tkr

Post2026202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 851872646647597749758
Anläggningstillgångar 2836–––––
Materiella anläggningstillgångar 2836–––––
Inventarier, verktyg och installationer 2836–––––
Omsättningstillgångar 823836646647597749758
Kortfristiga fordringar 251343312226324400339
Kundfordringar 229223188160234280214
Övriga fordringar 1660401847759
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 5608549854367
Kassa och bank 572494334421273349419
EGET KAPITAL OCH SKULDER 851872646647597749758
Eget kapital 300342337292275275318
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 250292287242225225268
Balanserat resultat 167287242225175168196
Årets resultat 8354517505872
Långfristiga skulder 746161126140156
Övriga skulder 746161126140156
Kortfristiga skulder 477469248344316334284
Leverantörsskulder 23531120
Skatteskulder 8––––––
Övriga skulder 146147134153149159132
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 320320109188157172152

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2026202520242023202220212020
Styrelsens förslag –125–––50–
Medel att disponera ––––225225–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-06-302025-06-302024-06-30
Anskaffningsvärde 39390
Årets inköp 0390
Ackumulerade avskrivningar 1130
Årets avskrivningar 830

Om bolaget

Adress
SMEDJETOMTEN SÄTUNA, 521 94 FALKÖPING
Registrerat
2015-01-26
Bransch
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik

Verksamhet enligt registret

Konsultverksamhet riktad mot tekniska installationsprojekt såsom vatten, avlopp, bredband, el och teleinstallationer.

Bankgironummer

380-0190
Richard Löfving AB
kontrollerat 2026-10-12

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Säte
Falköping kommun, Västra Götalands län
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-10-15
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är riktad mot tekniska installationsprojekt såsom vatten, avlopp, bredband, el och teleinstallationer. Företaget har sitt säte i Falköping kommun, Västra Götalands län .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20268 kB Öppna
20258 kB Öppna
20247 kB Öppna
20237 kB Öppna
20227 kB Öppna
20218 kB Öppna