Start › Västra Götalands län › Västra Frölunda
ETTARK Arkitektur AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 79 | 464 | 1 195 | 1 128 | 349 | 2 745 |
| Nettoomsättning | 79 | 464 | 1 237 | 1 128 | 333 | 2 644 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | −42 | 0 | 15 | 101 |
| Rörelsekostnader | 114 | 765 | 1 148 | 1 142 | 527 | 2 061 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 0 | 107 | 72 | 81 |
| Övriga externa kostnader | 98 | 228 | 204 | 200 | 331 | 588 |
| Personalkostnader | 15 | 537 | 945 | 836 | 120 | 1 382 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 4 | 11 |
| Rörelseresultat | −35 | −301 | 47 | −14 | −179 | 684 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −1 | −2 | 3 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −35 | −301 | 47 | −16 | −175 | 684 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 0 | 76 | 325 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 0 | 76 | 325 | 0 |
| Resultat före skatt | −35 | −301 | 47 | 60 | 150 | 684 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 10 | 14 | 36 | 152 |
| Årets resultat | −35 | −301 | 36 | 46 | 114 | 531 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 60 | 102 | 696 | 641 | 742 | 1 441 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 4 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 4 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
| Omsättningstillgångar | 60 | 102 | 696 | 641 | 742 | 1 437 |
| Kortfristiga fordringar | 35 | 90 | 367 | 388 | 176 | 553 |
| Kundfordringar | 27 | 12 | 302 | 370 | 106 | 269 |
| Övriga fordringar | 8 | 74 | 39 | 0 | 70 | 124 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 4 | 26 | 18 | 0 | 161 |
| Kassa och bank | 25 | 12 | 330 | 253 | 566 | 884 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 60 | 102 | 696 | 641 | 742 | 1 441 |
| Eget kapital | 25 | 25 | 326 | 477 | 631 | 917 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −25 | −25 | 276 | 427 | 581 | 867 |
| Balanserat resultat | 10 | 276 | 240 | 381 | 467 | 335 |
| Årets resultat | −35 | −301 | 36 | 46 | 114 | 531 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 76 | 402 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 76 | 402 |
| Kortfristiga skulder | 34 | 77 | 371 | 164 | 35 | 123 |
| Leverantörsskulder | 0 | 6 | 8 | – | 0 | 11 |
| Skatteskulder | 0 | 9 | 9 | −7 | 5 | 0 |
| Övriga skulder | 33 | 62 | 345 | 161 | 20 | 64 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 | 0 | 9 | 10 | 10 | 47 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 188 | 200 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 581 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 35 | 1 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 53 | 53 | 53 | 53 | 53 | 53 | 53 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 53 | 53 | 53 | 53 | 53 | 48 | 38 |
| Årets avskrivningar | – | – | 0 | 0 | 4 | 11 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- DALAVÄGEN 40, 426 68 VÄSTRA FRÖLUNDA
- Registrerat
- 2015-01-13
- Bransch
- Arkitektverksamhet
Verksamhet enligt registret
Företaget är verksamt inom byggbranschen. Kontoret utför de flesta typer av uppdrag inom arkitektyrket. Skisser och konceptarbete i tidigt skede, tar fram bygglovshandlingar, detaljprojekterar fram till bygghandlingar. Vi erbjuder kunden arkitekttjänst genom hela byggprocessen för att kunna säkerställa avsett reslutat. Arbetar främst med kontor, restaurang, industri och bostäder men flera olika byggnadstyper förekommer. Tar uppdrag som kontrollansvarigbehörighet kvalificerad, en roll som krävs för all bygglovspliktig byggnation.
Bankgironummer
- 803-9752
- Ettark Arkitektur AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-05
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom byggbranschen och utför de flesta typer av uppdrag inom arkitekt yrket. Arbetar främst med kontor, restaurang, industri och bostäder men flera olika bygg typer förekommer. Tar uppdrag som kontrollansvarig behörighet kvalificerad, en roll som krävs för all bygglovspliktig byggnation. Bolaget har sitt säte i Göteborg .
Väsentliga händelser
Verksamheten har inte bedrivits i full omfattning under räkenskapsåret, vilket har resulterat i lägre intäkter.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.