Genomsyn

Start › Kalmar län › Lindås

Hanssons Mureri & Kakelugnar AB

556998-7851AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-09-01 – 2025-08-31

Omsättning 2025
1,0 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
144 tkr
Årets resultat 2025
114 tkr
Eget kapital 2025
354 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 1,0 mkr1,0 mkr20242024: 1,0 mkr1,0 mkr20232023: 885 tkr885 tkr20222022: 1,0 mkr1,0 mkr20212021: 833 tkr833 tkr20202020: 775 tkr775 tkr20192019: 858 tkr858 tkr20182018: 584 tkr584 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 0091 0558851 003833775
Nettoomsättning 1 0091 0058851 003833775
Övriga rörelseintäkter 050––––
Rörelsekostnader 865869842846754612
Råvaror och förnödenheter 1081411121229336
Övriga externa kostnader 146122122140117114
Personalkostnader 611605608583544463
Rörelseresultat 1441864315779163
Finansiella poster 000000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 000–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 010000
Resultat efter finansiella poster 1441854315779162
Bokslutsdispositioner –010338952
Förändring av periodiseringsfonder –010338952
Resultat före skatt 14418514619588214
Skatt på årets resultat 302841412847
Årets resultat 11415810515460167

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 484400373439482547
Omsättningstillgångar 484400373439482547
Kortfristiga fordringar 12213737506922
Kundfordringar 63010085
Övriga fordringar 28202724––
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 311170266117
Kassa och bank 362263335389414525
EGET KAPITAL OCH SKULDER 484400373439482547
Eget kapital 354340282302273333
Bundet eget kapital 505050505050
Aktiekapital 505050505050
Ej registrerat aktiekapital ––––00
Uppskrivningsfond ––––00
Reservfond ––––00
Fritt eget kapital 304290232252223283
Överkursfond ––––00
Balanserat resultat 19013212798163115
Årets resultat 11415810515460167
Obeskattade reserver ––0103141150
Periodiseringsfonder ––0103141150
Kortfristiga skulder 1296090356964
Leverantörsskulder 24–––––
Skatteskulder 10102110413
Övriga skulder 852743173431
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 10222773020

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag 100100100125125–
Annan föreslagen utdelning 100100100–––
Medel att disponera –––252223–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Om bolaget

Adress
BADHUSGATAN 10, 361 42 LINDÅS
Registrerat
2014-12-30
Bransch
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska bedriva mureri, plattsättning och kakelugnsmakeri och därmed förenlig verksamhet

Bankgironummer

613-2799
Hansson Mur & Kakelugnstjänst
kontrollerat 2026-10-12

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-10-16
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Lindås registrerades år 2014 och bedriver sedan dess mureri, plattsättning och kakelugnsarbete.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20228 kB Öppna
20218 kB Öppna