Wallenstam Fastigheter 116 AB
556998-60441 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 116 AB
Organisationsnummer:
556998-6044
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg, Västra Götalands län
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 116 AB
556998-60442 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i dotterföretag.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Företaget har inte haft några anställda och några löner eller ersättningar har inte utbetalats.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 23 333 | 16 583 | 27 135 | -180 197 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 2 111 482 | 16 584 618 | 18 746 100 |
| Utdelning | | -16 584 600 | | -16 584 600 |
| Balanseras i ny räkning | | 16 584 618 | -16 584 618 | 0 |
| Årets resultat | | | 23 334 621 | 23 334 621 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 2 111 500 | 23 334 621 | 25 496 121 |
Wallenstam Fastigheter 116 AB
556998-60443 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 2 111 500 | | | |
| Årets resultat | | 23 334 621 | | | |
| Medel att disponera | | 25 446 121 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 23 334 600 | | | |
| Summa utdelning | | 23 334 600 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 2 111 521 | | | |
| Summa | | 25 446 121 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 116 AB
556998-60444 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2024-01-01 |
| | | 1 2 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 23 334 600 | 16 584 600 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 21 | 18 |
| Summa finansiella poster | | | | 23 334 621 | 16 584 618 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 23 333 121 | 16 583 118 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 23 334 621 | 16 584 618 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 23 334 621 | 16 584 618 |
Wallenstam Fastigheter 116 AB
556998-60445 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 2 160 000 | 2 160 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 23 336 121 | 16 586 100 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 25 496 121 | 18 746 100 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 25 496 121 | 18 746 100 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 25 496 121 | 18 746 100 |
Wallenstam Fastigheter 116 AB
556998-60446 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 2 111 500 | 2 111 482 |
| Årets resultat | | | | 23 334 621 | 16 584 618 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 25 446 121 | 18 696 100 |
| Summa eget kapital | | | | 25 496 121 | 18 746 100 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 25 496 121 | 18 746 100 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 116 AB
556998-60447 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 21 | 18 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 349 129 049 | 349 129 049 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 349 129 049 | 349 129 049 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -346 969 049 | -346 969 049 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -346 969 049 | -346 969 049 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 2 160 000 | 2 160 000 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 16 586 100 | 27 138 100 |
| Tillkommande fordringar | | | | 23 335 977 | 16 586 105 |
| Reglerade fordringar | | | | -16 585 956 | -27 138 105 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 23 336 121 | 16 586 100 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 23 336 121 | 16 586 100 |