Wallenstam Fastigheter 116 AB
556998-60441 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 116 AB
Organisationsnummer:
556998-6044
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 116 AB
556998-60442 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Freden Större AB, org.nr 556811-4176.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -180 197 | -3 188 | -2 854 | -113 329 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 3 188 013 | -3 186 742 | 51 271 |
| Utdelning | | -1 200 | | -1 200 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 180 195 937 | | 180 195 937 |
| Balanseras i ny räkning | | -3 186 742 | 3 186 742 | 0 |
| Årets resultat | | | -180 195 708 | -180 195 708 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 180 196 008 | -180 195 708 | 50 300 |
Wallenstam Fastigheter 116 AB
556998-60443 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 180 196 008 | | | |
| Årets resultat | | -180 195 708 | | | |
| Summa | | 300 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 300 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 0 | | | |
| Summa | | 300 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 116 AB
556998-60444 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 2 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 300 | 800 |
| Nedskrivning av finansiella anläggningstillgångar och kortfristiga placeringar | | | | -177 070 000 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -3 126 008 | -3 187 542 |
| Summa finansiella poster | | | | -180 195 708 | -3 186 742 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -180 197 208 | -3 188 242 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -180 195 708 | -3 186 742 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -180 195 708 | -3 186 742 |
Wallenstam Fastigheter 116 AB
556998-60445 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 50 000 | 172 553 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 300 | 800 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 50 300 | 172 553 800 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 50 300 | 172 553 800 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 50 300 | 172 553 800 |
Wallenstam Fastigheter 116 AB
556998-60446 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 180 196 008 | 3 188 013 |
| Årets resultat | | | | -180 195 708 | -3 186 742 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 300 | 1 271 |
| Summa eget kapital | | | | 50 300 | 51 271 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | 172 502 529 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 0 | 172 502 529 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 50 300 | 172 553 800 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 116 AB
556998-60447 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -3 126 008 | -3 187 542 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 342 452 049 | 327 870 049 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 4 567 000 | 14 582 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 347 019 049 | 342 452 049 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -169 899 049 | -169 899 049 |
| Årets nedskrivningar | | | | -177 070 000 | 0 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -346 969 049 | -169 899 049 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 50 000 | 172 553 000 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 800 | 200 |
| Tillkommande fordringar | | | | 300 | 800 |
| Reglerade fordringar | | | | -800 | -200 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 300 | 800 |
| | | | | |