Wallenstam Fastigheter 116 AB
556998-60441 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 116 AB
Organisationsnummer:
556998-6044
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 116 AB
556998-60442 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Freden Större AB, org.nr 556811-4176.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -3 188 | -2 854 | -113 329 | 14 267 |
| Soliditet (%) | | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 8,9 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 2 853 073 | -2 852 460 | 50 613 |
| Utdelning | | -600 | | -600 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 3 188 000 | | 3 188 000 |
| Balanseras i ny räkning | | -2 852 460 | 2 852 460 | 0 |
| Årets resultat | | | -3 186 742 | -3 186 742 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 3 188 013 | -3 186 742 | 51 271 |
Wallenstam Fastigheter 116 AB
556998-60443 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 3 188 013 | | | |
| Årets resultat | | -3 186 742 | | | |
| Summa | | 1 271 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 1 200 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 71 | | | |
| Summa | | 1 271 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 116 AB
556998-60444 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 2 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 800 | 200 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -3 187 542 | -2 852 660 |
| Summa finansiella poster | | | | -3 186 742 | -2 852 460 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -3 188 242 | -2 853 960 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -3 186 742 | -2 852 460 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -3 186 742 | -2 852 460 |
Wallenstam Fastigheter 116 AB
556998-60445 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 172 553 000 | 157 971 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 800 | 200 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 172 553 800 | 157 971 200 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 172 553 800 | 157 971 200 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 172 553 800 | 157 971 200 |
Wallenstam Fastigheter 116 AB
556998-60446 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 3 188 013 | 2 853 073 |
| Årets resultat | | | | -3 186 742 | -2 852 460 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 271 | 613 |
| Summa eget kapital | | | | 51 271 | 50 613 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 172 502 529 | 157 920 587 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 172 502 529 | 157 920 587 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 172 553 800 | 157 971 200 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 116 AB
556998-60447 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2021-01-01 - 2021-12-31 | 2020-01-01 - 2020-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -3 187 542 | -2 852 660 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 327 870 049 | 310 889 049 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 14 582 000 | 16 981 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 342 452 049 | 327 870 049 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -169 899 049 | -169 899 049 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -169 899 049 | -169 899 049 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 172 553 000 | 157 971 000 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 200 | 0 |
| Tillkommande fordringar | | | | 800 | 200 |
| Reglerade fordringar | | | | -200 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 800 | 200 |
| | | | | |