Wallenstam Fastigheter 119 AB
556998-54421 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 119 AB
Organisationsnummer:
556998-5442
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 119 AB
556998-54422 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i dotterföretag.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Bolaget har per 2022-12-31 förvärvat aktier i dotterföretag. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 321 | -9 | -5 | -192 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 7,3 | 10,7 | 20,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 9 024 | -7 851 | 51 173 |
| Utdelning | | -1 100 | | -1 100 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 14 412 451 | | 14 412 451 |
| Balanseras i ny räkning | | -7 851 | 7 851 | 0 |
| Årets resultat | | | 322 194 | 322 194 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 14 412 524 | 322 194 | 14 784 718 |
Wallenstam Fastigheter 119 AB
556998-54423 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 14 412 524 | | | |
| Årets resultat | | 322 194 | | | |
| Summa | | 14 734 718 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 334 400 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 14 400 318 | | | |
| Summa | | 14 734 718 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 119 AB
556998-54424 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 2 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 334 400 | 700 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -12 206 | -8 551 |
| Summa finansiella poster | | | | 322 194 | -7 851 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 320 694 | -9 351 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 322 194 | -7 851 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 322 194 | -7 851 |
Wallenstam Fastigheter 119 AB
556998-54425 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 14 450 318 | 702 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 334 400 | 700 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 14 784 718 | 702 700 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 14 784 718 | 702 700 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 14 784 718 | 702 700 |
Wallenstam Fastigheter 119 AB
556998-54426 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 14 412 524 | 9 024 |
| Årets resultat | | | | 322 194 | -7 851 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 14 734 718 | 1 173 |
| Summa eget kapital | | | | 14 784 718 | 51 173 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | 651 527 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 0 | 651 527 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 14 784 718 | 702 700 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 119 AB
556998-54427 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -12 206 | -8 551 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 936 900 | 707 900 |
| Inköp | | | | 12 867 318 | 0 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 881 000 | 229 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 14 685 218 | 936 900 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -234 900 | -234 900 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -234 900 | -234 900 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 14 450 318 | 702 000 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 700 | 500 |
| Tillkommande fordringar | | | | 334 400 | 700 |
| Reglerade fordringar | | | | -700 | -500 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 334 400 | 700 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 334 400 | 700 |