Wallenstam Fastigheter 117 AB
556998-52511 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 117 AB
Organisationsnummer:
556998-5251
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 117 AB
556998-52512 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget har inte bedrivit någon verksamhet det senaste året.
Inga anställda har funnits under året och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 34 | -1 505 | 70 864 | 42 |
| Soliditet (%) | | 9,9 | 1,7 | 98,6 | 100,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 1 504 021 | -1 503 929 | 50 092 |
| Balanseras i ny räkning | | -1 503 929 | 1 503 929 | 0 |
| Årets resultat | | | 35 846 | 35 846 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 92 | 35 846 | 85 938 |
Wallenstam Fastigheter 117 AB
556998-52513 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 92 | | | |
| Årets resultat | | 35 846 | | | |
| Summa | | 35 938 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 35 900 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 38 | | | |
| Summa | | 35 938 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 117 AB
556998-52514 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 2 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 0 | -2 000 000 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 35 846 | 496 071 |
| Summa finansiella poster | | | | 35 846 | -1 503 929 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 34 346 | -1 505 429 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 35 846 | -1 503 929 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 35 846 | -1 503 929 |
Wallenstam Fastigheter 117 AB
556998-52515 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 4 | 866 385 | 3 024 561 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 866 385 | 3 024 561 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 866 385 | 3 024 561 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 866 385 | 3 024 561 |
Wallenstam Fastigheter 117 AB
556998-52516 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 92 | 1 504 021 |
| Årets resultat | | | | 35 846 | -1 503 929 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 35 938 | 92 |
| Summa eget kapital | | | | 85 938 | 50 092 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 780 447 | 2 974 469 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 780 447 | 2 974 469 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 866 385 | 3 024 561 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 117 AB
556998-52517 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2021-01-01 - 2021-12-31 | 2020-01-01 - 2020-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 35 846 | 496 071 |
| Not 4. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 3 024 561 | 71 876 816 |
| Lämnade lån | | | | 37 471 | 2 028 448 |
| Årets amorteringar | | | | -2 195 647 | -70 880 703 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 866 385 | 3 024 561 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 866 385 | 3 024 561 |
| Not 0. Ändamålsbestämda medel | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |