Camberman AB
556995-96781 (7)
Årsredovisning
Camberman AB
Organisationsnummer:
556995-9678
Räkenskapsår:
2024-07-01 -
2025-06-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-10-01.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Camberman AB
556995-96782 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget ska äga och förvalta aktier i dotter- och intresseföretag samt värdepappershandel och därmed förenlig verksamhet.
Företaget äger samtliga aktier i Logistikbolaget i Sverige AB, org.nr 556578-5275, vars verksamhet är att utföra logistiktjänster.
Företaget äger samtliga aktier i Logistikbolaget i Stockholm AB, org.nr 556212-7588, som för närvarande är vilande
Företaget har sitt säte i Stockholm
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-07-01 -2025-06-30 | 2023-07-01 -2024-06-30 | 2022-07-01 -2023-06-30 | 2021-07-01 -2022-06-30 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 1 901 647 | 1 916 371 | 1 959 689 | 2 578 818 |
| Soliditet (%) | | 68,3 | 78,7 | 99,4 | 99,8 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 3 125 892 | 1 992 527 | 5 168 419 |
| Utdelning | | | -2 000 000 | -2 000 000 |
| Balanseras i ny räkning | | -7 473 | 7 473 | 0 |
| Årets resultat | | | 1 994 000 | 1 994 000 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 3 118 419 | 1 994 000 | 5 162 419 |
Camberman AB
556995-96783 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 3 118 419 | | | |
| Årets resultat | | 1 994 000 | | | |
| Medel att disponera | | 5 112 419 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 2 000 000 | | | |
| Summa utdelning | | 2 000 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 3 112 419 | | | |
| Summa | | 5 112 419 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Camberman AB
556995-96784 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-07-01 | 2023-07-01 |
| | | 1 | 2025-06-30 | 2024-06-30 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -22 635 | -22 333 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -22 635 | -22 333 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -22 635 | -22 333 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 2 000 000 | 2 000 000 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -75 718 | -61 296 |
| Summa finansiella poster | | | | 1 924 282 | 1 938 704 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 1 901 647 | 1 916 371 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 106 307 | 87 368 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -13 954 | -11 212 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 92 353 | 76 156 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 1 994 000 | 1 992 527 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 1 994 000 | 1 992 527 |
Camberman AB
556995-96785 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-06-30 | 2024-06-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 2 | 4 529 068 | 4 529 068 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 4 529 068 | 4 529 068 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 4 529 068 | 4 529 068 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 2 000 000 | 2 000 000 |
| Övriga fordringar | | | | 92 | 92 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 2 000 092 | 2 000 092 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 1 034 496 | 41 826 |
| Summa kassa och bank | | | | 1 034 496 | 41 826 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 3 034 588 | 2 041 918 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 7 563 656 | 6 570 986 |
Camberman AB
556995-96786 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-06-30 | 2024-06-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 3 118 419 | 3 125 892 |
| Årets resultat | | | | 1 994 000 | 1 992 527 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 5 112 419 | 5 118 419 |
| Summa eget kapital | | | | 5 162 419 | 5 168 419 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 223 508 | 1 302 986 |
| Övriga skulder | | | | 2 159 729 | 84 011 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 18 000 | 15 570 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 2 401 237 | 1 402 567 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 7 563 656 | 6 570 986 |
| | | | | |
Camberman AB
556995-96787 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
Koncernredovisning upprättas ej med hänvisning till undantagsreglerna i ÅRL 7 kap. 3 §.
Nyckeltalsdefinitioner Soliditet(%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning.
|
| Not 2. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2025-06-30 | 2024-06-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 4 529 068 | 4 529 068 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 4 529 068 | 4 529 068 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 4 529 068 | 4 529 068 |