Camberman AB
556995-96781 (7)
Årsredovisning
Camberman AB
Organisationsnummer:
556995-9678
Räkenskapsår:
2022-07-01 -
2023-06-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-09-29.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Camberman AB
556995-96782 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget ska äga och förvalta aktier i dotter- och intresseföretag samt värdepappershandel och därmed förenlig verksamhet.
Företaget äger samtliga aktier i Logistikbolaget i Sverige AB, org.nr 556578-5275, vars verksamhet är att utföra logistiktjänster.
Företaget äger samtliga aktier i Logistikbolaget i Stockholm AB, org.nr 556212-7588, som för närvarande är vilande
Företaget har sitt säte i Stockholm
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-07-01 -2023-06-30 | 2021-07-01 -2022-06-30 | 2020-07-01 -2021-06-30 | 2019-07-01 -2020-06-30 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 1 959 689 | 2 578 818 | -33 489 | -45 652 |
| Soliditet (%) | | 99,4 | 99,8 | 55,2 | 55,7 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 2 473 920 | 2 659 110 | 5 183 030 |
| Utdelning på extra bolagsstämmaANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | -2 000 000 | -2 000 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 659 110 | -659 110 | 0 |
| Årets resultat | | | 1 992 862 | 1 992 862 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 3 133 030 | 1 992 862 | 5 175 892 |
Camberman AB
556995-96783 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 3 133 030 | | | |
| Årets resultat | | 1 992 862 | | | |
| Summa | | 5 125 892 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 2 000 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 3 125 892 | | | |
| Summa | | 5 125 892 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Camberman AB
556995-96784 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-07-01 | 2021-07-01 |
| | | 1 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -17 596 | -14 596 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -17 596 | -14 596 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -17 596 | -14 596 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 2 000 000 | 2 600 000 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 2 | -22 715 | -6 586 |
| Summa finansiella poster | | | | 1 977 285 | 2 593 414 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 1 959 689 | 2 578 818 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 43 748 | 80 292 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -10 575 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 33 173 | 80 292 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 1 992 862 | 2 659 110 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 1 992 862 | 2 659 110 |
Camberman AB
556995-96785 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 3 | 4 529 068 | 4 529 068 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 4 529 068 | 4 529 068 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 4 529 068 | 4 529 068 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 620 858 | 587 685 |
| Övriga fordringar | | | | 92 | 92 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 620 950 | 587 777 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 55 489 | 78 135 |
| Summa kassa och bank | | | | 55 489 | 78 135 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 676 439 | 665 912 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 5 205 507 | 5 194 980 |
Camberman AB
556995-96786 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 3 133 030 | 2 473 920 |
| Årets resultat | | | | 1 992 862 | 2 659 110 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 5 125 892 | 5 133 030 |
| Summa eget kapital | | | | 5 175 892 | 5 183 030 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 22 715 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 6 900 | 11 950 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 29 615 | 11 950 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 5 205 507 | 5 194 980 |
| | | | | |
Camberman AB
556995-96787 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
Koncernredovisning upprättas ej med hänvisning till undantagsreglerna i ÅRL 7 kap. 3 §.
Nyckeltalsdefinitioner Soliditet(%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning.
|
| Not 2. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-07-01 - 2023-06-30 | 2021-07-01 - 2022-06-30 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -22 715 | -6 517 |
| Not 3. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 4 529 068 | 4 529 068 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 4 529 068 | 4 529 068 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 4 529 068 | 4 529 068 |