Industriförvaltning i Näsum AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 478 | 405 | 357 | 293 | 298 |
| Nettoomsättning | 478 | 397 | 357 | 293 | 293 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 8 | – | 0 | 5 |
| Rörelsekostnader | 261 | 256 | 283 | 138 | 227 |
| Övriga externa kostnader | 195 | 191 | 213 | 72 | 161 |
| Av- och nedskrivningar | 66 | 66 | 69 | 66 | 66 |
| Rörelseresultat | 216 | 148 | 74 | 155 | 71 |
| Finansiella poster | −32 | −49 | −52 | −28 | −31 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 32 | 50 | 52 | 28 | 31 |
| Resultat efter finansiella poster | 184 | 99 | 22 | 127 | 40 |
| Bokslutsdispositioner | – | −20 | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | – | 20 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 184 | 79 | 22 | 127 | 40 |
| Skatt på årets resultat | 38 | 16 | 20 | −8 | 0 |
| Årets resultat | 146 | 62 | 2 | 134 | 40 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 339 | 1 388 | 1 438 | 1 434 | 1 376 |
| Anläggningstillgångar | 1 148 | 1 214 | 1 279 | 1 205 | 1 272 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 148 | 1 214 | 1 279 | 1 205 | 1 272 |
| Byggnader och mark | 1 148 | 1 214 | 1 279 | 1 205 | 1 272 |
| Omsättningstillgångar | 3 191 | 175 | 159 | 229 | 105 |
| Kortfristiga fordringar | 3 000 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Övriga fordringar | 3 000 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Kassa och bank | 191 | 175 | 159 | 229 | 103 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 339 | 1 388 | 1 438 | 1 434 | 1 376 |
| Eget kapital | 559 | 413 | 351 | 348 | 214 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 509 | 363 | 301 | 298 | 164 |
| Balanserat resultat | 363 | 301 | 298 | 164 | 124 |
| Årets resultat | 146 | 62 | 2 | 134 | 40 |
| Långfristiga skulder | 3 518 | 659 | 761 | 863 | 965 |
| Skulder till kreditinstitut | 3 517 | 659 | 761 | 863 | 965 |
| Övriga skulder | 1 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 263 | 317 | 327 | 224 | 198 |
| Leverantörsskulder | 0 | 6 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 127 | 120 | 20 | 20 |
| Skatteskulder | 64 | 56 | 51 | 31 | 39 |
| Övriga skulder | 189 | 119 | 119 | 125 | 105 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 37 | 48 | 34 |
| Ställda säkerheter | 7 545 | 7 545 | 7 545 | 7 545 | 7 545 |
| Företagsinteckningar | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Fastighetsinteckningar | 7 345 | 7 345 | 7 345 | 7 345 | 7 345 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 50 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 756 | 1 756 | 1 756 | 1 343 | 1 343 | 1 343 |
| Årets inköp | – | 0 | 144 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 609 | 543 | 477 | 347 | 294 | 242 |
| Årets avskrivningar | 66 | 66 | 56 | 53 | 53 | – |
Om bolaget
- Adress
- STATIONSVÄGEN 17, 295 74 NÄSUM
- Registrerat
- 2014-12-08
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt uthyrning av lokaler samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 262-6901
- Industriförvaltning i Näsum AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-03
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva uthyrning av lokaler.Bolaget har sitt säte i Skåne län, Bromölla kommun.
Väsentliga händelser
I slutet av räkenskapsåret blev bolaget i sin helhet uppköpt av Näsum holding AB, 559534-3863.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.