2024-01-01 2024-12-31 se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 556993-05212024-01-012024-12-31 556993-05212023-01-012023-12-31 556993-05212022-01-012022-12-31 556993-05212021-01-012021-12-31 556993-05212024-12-31 556993-05212023-12-31 556993-05212022-12-31 556993-05212021-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

Starcycle AB

 

556993-0521

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2024

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

 

 

Starcycle AB

Org.nr 556993-0521

1 (8)

 

 

 

 

 

Styrelsen för Starcycle AB avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024.

 

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

Förvaltningsberättelse

 

Verksamheten

 

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver verksamhet inom transporter bohagstömningar, avfallshantering, flytt, städning samt återbruk
genom secondhandförsäljning. Bolaget arbetar både mot privatpersoner, företag och offentlig sektor.

 

Bolaget är ett helägt dotterbolag till Marcus Hedin Holding AB org:nr 559133-6416

Företaget har sitt säte i Sollentuna.

 

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Under början av 2024 drabbades Starcycle AB av en betydande omsättningsminskning då två av bolagets största
samarbetspartners förlorades. En av kunderna påverkades av en ny lagstiftning som tvingade dem att avveckla en
del av sin verksamhet, och en annan kund drabbades av likviditetsproblem, vilket ledde till att samarbetet
avslutades. Dessa två aktörer stod tillsammans för merparten av bolagets omsättning vid årets början.

Trots denna inledande motgång har bolaget under året arbetat aktivt för att återta förlorad omsättning. Genom en
förstärkt satsning på marknadsföring, nya kundsamarbeten samt ökad närvaro inom segmentet bohagstömningar,
bortforslingar och lokaltömningar har bolaget lyckats återhämta merparten av intäktsbortfallet. Dock har
marginalerna pressats till följd av ökade kostnader i omvärlden, vilket inneburit ett utmanande år rent ekonomiskt.

En positiv milstolpe under året var öppningen av bolagets första fysiska butik för Secondhanda ett steg i ledet att
främja återbruk och cirkulär ekonomi.

Ett viktigt nytt samarbete etablerades även med en större aktör inom byggbranschen, vilket har resulterat i flera
uppdrag inom städning och transporter.

Resultat och ställning
För räkenskapsåret 2024 redovisar Starcycle AB ett resultat kring noll, d.v.s. ett plus minus noll-resultat. Ingen
utdelning har föreslagits eller tagits ut under året.

Finansiell ställning och risker
Företaget har påverkats av externa faktorer såsom ökad kostnadsbild globalt, samt osäkerhet till följd av
lagstiftningsförändringar. Risker finns främst kopplade till kundkoncentration, men bolaget har vidtagit åtgärder för
att bredda sin kundbas och minska sårbarheten.


 

Flerårsöversikt (Tkr)

2024

2023

2022

2021

 

Nettoomsättning

14 588

16 291

17 476

12 315

 

Resultat efter finansiella poster

-548

343

287

175

 

Soliditet (%)

2

18

11

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Starcycle AB

Org.nr 556993-0521

2 (8)

 

 

 

 

 

Förändringar i eget kapital

 

Aktie-

Balanserat

Årets

Totalt

 

kapital

resultat

resultat

 

Belopp vid årets ingång

50 000

511

247 318

297 829

Disposition enligt beslut
av årsstämman:

 

 

 

 

Balanseras i ny räkning

 

247 318

-247 318

0

Erhållna aktieägartillskott

 

300 000

 

300 000

Årets resultat

 

 

-547 929

-547 929

Belopp vid årets utgång

50 000

547 829

-547 929

49 900

 

 

 

 

 

Villkorade, ännu ej återbetalda, aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 300 000 kr (300 000)

 

Resultatdisposition

Styrelsen föreslår att den ansamlade förlusten (kronor):

 

balanserad vinst   547 829
årets förlust   -547 929
  -100

 

behandlas så att

i ny räkning överföres   -100
  -100

 

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

Starcycle AB

Org.nr 556993-0521

 

 

3 (8)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Not

2024-01-01

-2024-12-31

2023-01-01

-2023-12-31

 

 

 

Rörelseintäkter, lagerförändringar m. m.

 

 

 

 

 

Nettoomsättning

 

14 588 386

 

16 290 811

 

Övriga rörelseintäkter

 

91 000

 

221 565

 

Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.

 

14 679 386

 

16 512 376

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsekostnader

 

 

 

 

 

Handelsvaror

 

-6 075 943

 

-6 239 632

 

Övriga externa kostnader

 

-5 762 721

 

-6 330 290

 

Personalkostnader

2

-3 294 445

 

-3 400 974

 

Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella anläggningstillgångar

 

-64 441

 

-105 216

 

Summa rörelsekostnader

 

-15 197 550

 

-16 076 112

 

Rörelseresultat

 

-518 164

 

436 264

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella poster

 

 

 

 

 

Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter

 

152

 

178

 

Räntekostnader och liknande resultatposter

 

-29 917

 

-93 695

 

Summa finansiella poster

 

-29 765

 

-93 517

 

Resultat efter finansiella poster

 

-547 929

 

342 747

 

 

 

 

 

 

 

Resultat före skatt

 

-547 929

 

342 747

 

 

 

 

 

 

 

Skatter

 

 

 

 

 

Skatt på årets resultat

 

0

 

-95 429

 

Årets resultat

 

-547 929

 

247 318

 

Starcycle AB

Org.nr 556993-0521

 

 

4 (8)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2024-12-31

2023-12-31

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Inventarier, verktyg och installationer

3

71 718

 

136 159

 

Konst

4

7 000

 

7 000

 

Summa materiella anläggningstillgångar

 

78 718

 

143 159

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Fordringar hos koncernföretag

 

48 150

 

0

 

Andra långfristiga fordringar

5

285 580

 

304 984

 

Summa finansiella anläggningstillgångar

 

333 730

 

304 984

 

Summa anläggningstillgångar

 

412 448

 

448 143

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga fordringar

 

 

 

 

 

Kundfordringar

 

905 149

 

1 647 266

 

Fordringar hos koncernföretag

 

155 415

 

107 110

 

Övriga fordringar

 

21 524

 

1 966

 

Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

 

1 477 356

 

849 287

 

Summa kortfristiga fordringar

 

2 559 444

 

2 605 629

 

 

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

114 747

 

241 541

 

Summa kassa och bank

 

114 747

 

241 541

 

Summa omsättningstillgångar

 

2 674 191

 

2 847 170

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

3 086 639

 

3 295 313

 

 

 

 

 

 

 

Starcycle AB

Org.nr 556993-0521

 

 

5 (8)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2024-12-31

2023-12-31

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

 

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

50 000

 

50 000

 

Summa bundet eget kapital

 

50 000

 

50 000

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Balanserat resultat

 

547 829

 

300 511

 

Årets resultat

 

-547 929

 

247 318

 

Summa fritt eget kapital

 

-100

 

547 829

 

Summa eget kapital

 

49 900

 

597 829

 

 

 

 

 

 

 

Långfristiga skulder

7

 

 

 

 

Checkräkningskredit

 

284 775

 

0

 

Summa långfristiga skulder

 

284 775

 

0

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

 

 

Leverantörsskulder

 

1 082 869

 

995 531

 

Skulder till koncernföretag

 

221 975

 

538 328

 

Skatteskulder

 

119 370

 

144 400

 

Övriga skulder

 

466 431

 

443 273

 

Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

 

861 319

 

575 952

 

Summa kortfristiga skulder

 

2 751 964

 

2 697 484

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

3 086 639

 

3 295 313

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Starcycle AB

Org.nr 556993-0521

6 (8)

 

 

 

 

 

Noter

 

Not 1 Redovisningsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna
råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Offentliga bidrag, kopplade till covid-19, hanteras enligt särskilda regler i enlighet med BFNAR 2020:1.
I övrigt är redovisningsprinciperna oförändrade i jämförelse mot föregående år. 

 

Avskrivning

Tillämpade avskrivningstider:

Inventarier, verktyg och installationer

5 år

 

 

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning
Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet (%)
Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av
balansomslutning.

 

Not 2 Medelantalet anställda

 

2024

2023

 

Medelantalet anställda

6

6

 

 

Not 3 Inventarier, verktyg och installationer

 

2024-12-31

2023-12-31

 

Ingående anskaffningsvärden

547 635

843 635

 

Försäljningar/utrangeringar

-215 200

-296 000

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

332 435

547 635

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-411 476

-487 708

 

Försäljningar/utrangeringar

215 200

181 448

 

Årets avskrivningar

-64 441

-105 216

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-260 717

-411 476

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

71 718

136 159

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Starcycle AB

Org.nr 556993-0521

7 (8)

 

 

 

 

 

Not 4 Konst

 

2024-12-31

2023-12-31

 

Ingående anskaffningsvärden

7 000

7 000

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

7 000

7 000

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

0

0

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

0

0

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

7 000

7 000

 

 

Not 5 Andra långfristiga fordringar

 

2024-12-31

2023-12-31

 

Ingående anskaffningsvärden

304 984

304 984

 

Avgående fordringar

-19 404

 

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

285 580

304 984

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

285 580

304 984

 

 

 

 

 

 

Not 6 Checkräkningskredit

 

2024-12-31

2023-12-31

 

Beviljat belopp på checkräkningskredit uppgår till

800 000

800 000

 

Utnyttjad kredit uppgår till

-284 775

0

 

 

 

 

 

 

Not 7 Ställda säkerheter

 

2024-12-31

2023-12-31

 

Företagsinteckning

800 000

800 000

 

 

800 000

800 000

 

 

Not 8 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

 

Under inledningen av 2025 har bolaget stärkt sin kostnadskontroll genom att köpa ut fordon ur leasing
samt reducera personalstyrkan på kontorssidan. Åtgärderna syftar till att skapa bättre lönsamhet och
hållbar tillväxt framåt.FramtidsutsikterStarcycle AB ser ljust på framtiden. De nya samarbeten som
etablerades under 2024 har börjat generera uppdrag i flera affärsområden. Bolaget har fortsatt ta
marknadsandelar, särskilt inom bohagstömningar, avfallshantering och lokaltömningar.
Marknadspositionen har stärkts och utvecklingen går stadigt framåt.Bolaget planerar för tillväxt under
2025 och 2026, men identifierar kompetensförsörjning som en viktig utmaning. Målet är att fortsätta
växa organiskt och hållbart.

 

 

 

 

Starcycle AB

Org.nr 556993-0521

8 (8)

 

 

 

 

 

 

 

 

Vår revisionsberättelse har lämnats 2025-06-30

 

BDO Mälardalen AB