Start › Östergötlands län › Norrköping
Rengörarna i Norrköping AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 287 | 1 712 | 1 929 | 2 025 | 1 673 | 1 499 | 1 399 | 1 091 |
| Nettoomsättning | 1 283 | 1 669 | 1 637 | 1 769 | 1 534 | 1 429 | 1 393 | 1 011 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 44 | 292 | 256 | 139 | 70 | 6 | 80 |
| Rörelsekostnader | 1 290 | 1 722 | 1 932 | 2 179 | 1 633 | 1 476 | 1 345 | 1 165 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 8 | 5 | 0 | 5 | 11 | 15 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 210 | 378 | 390 | 393 | 234 | 234 | 234 | 181 |
| Personalkostnader | 1 030 | 1 302 | 1 399 | 1 725 | 1 273 | 1 201 | 1 092 | 984 |
| Av- och nedskrivningar | 51 | 35 | 62 | 60 | 47 | 30 | 4 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 76 | 0 | 74 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −3 | −10 | −3 | −153 | 40 | 23 | 53 | −74 |
| Finansiella poster | −109 | −92 | −69 | −124 | −41 | −8 | −39 | −1 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | −60 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | −2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 32 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 109 | 90 | 69 | 63 | 41 | 9 | 8 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −113 | −102 | −72 | −277 | 0 | 15 | 14 | −75 |
| Resultat före skatt | −113 | −102 | −72 | −277 | 0 | 15 | 14 | −75 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 1 | 6 | 0 | 19 |
| Årets resultat | −113 | −102 | −72 | −277 | −2 | 10 | 14 | −94 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 196 | 153 | 128 | 477 | 570 | 232 | 313 | 205 |
| Anläggningstillgångar | 157 | 133 | 53 | 230 | 301 | 161 | 191 | 93 |
| Materiella anläggningstillgångar | 157 | 133 | 53 | 230 | 240 | 100 | 130 | 0 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 60 | – | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 97 | 133 | 53 | 230 | 240 | 100 | 130 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 61 | 61 | 61 | 93 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 61 | 61 | 61 | 93 |
| Omsättningstillgångar | 39 | 20 | 76 | 247 | 268 | 71 | 122 | 111 |
| Kortfristiga fordringar | 55 | 17 | 73 | 228 | 175 | 18 | 48 | 83 |
| Kundfordringar | 43 | 10 | 27 | 72 | 39 | 17 | 31 | 40 |
| Övriga fordringar | 12 | 7 | 46 | 52 | 43 | 2 | 18 | 43 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 104 | 93 | – | – | – |
| Kassa och bank | −16 | 3 | 3 | 18 | 94 | 53 | 74 | 28 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 196 | 153 | 128 | 477 | 570 | 232 | 313 | 205 |
| Eget kapital | −527 | −415 | −313 | −241 | 36 | 38 | 29 | 14 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −577 | −465 | −363 | −291 | −14 | −12 | −21 | −36 |
| Balanserat resultat | −465 | −363 | −291 | 5 | 6 | −17 | −32 | 62 |
| Årets resultat | −113 | −102 | −72 | −291 | −16 | 10 | 14 | −94 |
| Långfristiga skulder | 389 | 495 | 361 | 283 | 269 | 17 | 101 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 389 | 495 | 361 | 283 | 269 | 17 | 101 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 335 | 72 | 80 | 435 | 264 | 177 | 184 | 190 |
| Skulder till kreditinstitut | 24 | – | – | 0 | 42 | 42 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 40 | 31 | 5 | 0 | 25 |
| Skatteskulder | – | 0 | 15 | 17 | 10 | 6 | 8 | 2 |
| Övriga skulder | 284 | 47 | 55 | 134 | 169 | 115 | 121 | 109 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 27 | 25 | 10 | 244 | 13 | 10 | 55 | 54 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −14 | −12 | −21 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 61 | 61 | 37 | 93 | 93 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 180 | 180 | 65 | 339 | 289 | 134 | 134 | 53 | 53 |
| Årets inköp | 0 | 115 | 0 | 50 | 156 | – | 134 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 274 | 0 | – | – | 53 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 83 | 47 | 12 | 109 | 49 | 6 | 4 | 53 | 53 |
| Årets avskrivningar | 36 | 35 | 7 | 60 | 43 | 30 | 4 | – | – |
| Återförda avskrivningar | – | 0 | 103 | 0 | – | – | 53 | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 75 | 0 |
| Årets inköp | 75 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 15 | 0 |
| Årets avskrivningar | 15 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- LÅNGDANSGATAN 142, 603 66 NORRKÖPING
- Registrerat
- 2014-12-01
- Bransch
- Lokalvård
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva verksamhet inom lokalvård och bemanning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 415-4936
- Rengörarna i Norrköping AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Norrköping
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-27
- Programvara
- E-revisor.se
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver verksamhet inom lokalvård och hemstädning. Företaget har sitt säte i Norrköping.
Väsentliga händelser
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.