Start › Stockholms län › Danderyd
Teyi Services AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 6 | 4 | 4 | 30 | 1 532 | 1 662 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 4 | 4 | 4 | 30 | 1 419 | 1 500 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 2 | – | – | 0 | 113 | 162 |
| Rörelsekostnader | 35 | 45 | 196 | 200 | 221 | 246 | 1 041 | 1 102 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 12 | 19 | 128 | 147 | 169 | 200 | 274 | 224 |
| Personalkostnader | 23 | 26 | 40 | 37 | 36 | 30 | 751 | 807 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 8 | 16 | 16 | 16 | 16 | 71 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 20 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −35 | −45 | −190 | −196 | −217 | −217 | 491 | 560 |
| Finansiella poster | 2 | 2 | 61 | −1 | 0 | 0 | −1 | 1 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 59 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 3 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −33 | −42 | −128 | −197 | −217 | −217 | 490 | 560 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 5 | 120 | 181 | 230 | 230 | −125 | −61 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 5 | 120 | 181 | 230 | 230 | −125 | −150 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 89 |
| Resultat före skatt | −33 | −37 | −8 | −16 | 13 | 13 | 365 | 499 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 1 | 5 | 5 | 81 | 113 |
| Årets resultat | −33 | −37 | −8 | −17 | 8 | 8 | 283 | 386 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 897 | 930 | 974 | 1 111 | 1 486 | 1 888 | 2 390 | 2 322 |
| Anläggningstillgångar | 399 | 399 | 399 | 608 | 424 | 55 | 128 | 148 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 8 | 24 | 40 | 57 | 148 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 8 | 24 | 40 | 57 | 148 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 399 | 399 | 399 | 600 | 400 | 14 | 71 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 399 | 399 | 399 | 600 | 400 | 14 | 71 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 497 | 531 | 574 | 502 | 1 062 | 1 834 | 2 263 | 2 174 |
| Kortfristiga fordringar | 147 | 155 | 176 | 198 | 257 | 371 | 497 | 591 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 151 | 337 |
| Övriga fordringar | 147 | 155 | 176 | 191 | 242 | 303 | 290 | 252 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 6 | 14 | 68 | 57 | 2 |
| Kassa och bank | 350 | 375 | 398 | 305 | 806 | 1 463 | 1 765 | 1 583 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 897 | 930 | 974 | 1 111 | 1 486 | 1 888 | 2 390 | 2 322 |
| Eget kapital | 681 | 714 | 751 | 759 | 963 | 1 142 | 1 379 | 1 431 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 631 | 664 | 701 | 709 | 913 | 1 092 | 1 329 | 1 381 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 664 | 701 | 709 | 726 | 905 | 1 084 | 1 046 | 994 |
| Årets resultat | −33 | −37 | −8 | −17 | 8 | 8 | 283 | 386 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 5 | 125 | 306 | 536 | 766 | 641 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 5 | 125 | 306 | 536 | 766 | 641 |
| Kortfristiga skulder | 216 | 216 | 218 | 226 | 217 | 210 | 245 | 250 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 10 | 6 | 5 | 2 | 26 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 207 | 208 | 210 | 210 | 204 | 200 | 239 | 219 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 8 | 5 | 7 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 0 | 0 | 187 | 187 | 245 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 913 | 1 092 | 1 329 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-04-01 | 2024-03-31 | 2023-04-01 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 81 | 81 | 81 | 81 | 81 | 81 | 81 | 81 | 81 | 354 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | – | 57 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | – | – | 330 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 81 | 81 | 81 | 81 | 0 | 72 | 56 | 40 | 24 | 206 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 8 | – | 16 | 16 | 16 | 16 | 71 |
| Återförda avskrivningar | – | 0 | – | −81 | – | – | – | – | 198 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | – | −198 | – |
Om bolaget
- Adress
- GOLFBANEVÄGEN 5 #1801, 182 57 DANDERYD
- Registrerat
- 2014-09-30
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva konsultverksamhet för att stötta andra bolag att lyckas med global sälj och marknadsföring.
Bankgironummer
- 575-9675
- TEYI SERVICES AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Säte är Danderyd, Stockholms län.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-31
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Registrerades år 2014 och ska bedriva konsultverksamhet som faciliterar samverkan mellan olika organisationer runt innovation. Teyi fokuserar på samverkan mellan stora företag och tech startups.
Väsentliga händelser
Verksamheten har sedan Covid-åren varit mer eller mindre vilande.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.