Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma2023-05-08.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
2 (8)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom konsultverksamhet inom IT och förvaltning av värdepapper jämte därmed förenlig
verksamhet.
Företaget har sitt säte i Stockholm.
Spridningen av coronaviruset har inte påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat.
Enligt balansräkningen understiger det egna kapitalet mer än hälften av det registrerade aktiekapitalet. Denna
årsredovisning utgör en första kontrollbalansräkning.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
2101-2112
2001-2012
1901-1912
1801-1812
Nettoomsättning
4 493
Resultat efter finansiella poster
-1 459
-2 292
-8 007
-11 931
Soliditet %
-65
-261
-875
-36
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Ej registrerat aktiekapital
Uppskriv- ningsfond
Balanserat resultat
- Belopp vid årets ingång
50 000
800 000
138 193
-11 976 058
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning
1 663 016
- Årets resultat
- Belopp vid årets utgång
50 000
800 000
138 193
-10 313 042
3 (8)
Årets resultat
- Belopp vid årets ingång
1 663 016
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning
-1 663 016
- Årets resultat
4 341 310
- Belopp vid årets utgång
4 341 310
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
-10 313 042
Årets resultat
4 341 310
Summa
-5 971 732
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Not2Medelantalet anställda
2021-12-31
2020-12-31
Medelantalet anställda
3
2
Not3Andelar i koncernföretag
2021-12-31
2020-12-31
Ingående anskaffningsvärden
50 001
1
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp
-
50 000
Utgående anskaffningsvärden
50 001
50 001
Redovisat värde
50 001
50 001
Uppgifter om dotterföretagen
Org.nr
Säte
Föreningsspel i Sverige AB
556296-6407
Stockholm
Appcasa AB
559092-0913
Stockholm
Uppgifter om dotterföretagen 2021
Antal andelar
Eget kapital
Årets vinst/förlust
Kapital-andel
Rösträtts-andel
Redovisat värde
Föreningsspel i Sverige AB
5 000
1
Appcasa AB
500
50 000
Not4Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Dotterbolaget har upparbetade vinster på cirka 4 miljoner med vilka koncernbidrag lämnas. Ytterligare
aktieförsäljningar i nybildade aktiebolag har gjorts med cirka 8 miljoner kronor fram till utgången av april 2023.
Detta innebär att bolagets aktiekapital idag är intakt per 2023-04-30.